Kategorie
Uncategorized

Mucha i krawat – dodatki

Dobór odpowiednich dodatków do stroju na określoną okazję często przysparza wielu problemów a w szczególności panom. Muszka czy krawat?

Mimo, że jedno, i drugie przechodzi obecnie modową rewolucję, to jednak jeden z elementów porzuca eleganckie stroje i przenosi się do codziennego ubioru zdecydowanie bardziej. Pytanie który?
Obydwa dodatki istnieją równolegle, ale każdy z nich nadaje stylizacji zupełnie inny charakter.
Na początek trochę historii. Męska muszka od stuleci była kojarzona z wizerunkiem arystokratów, potwierdzeniem są liczne portrety możnowładców.
Krawaty natomiast wykrztałciły się z militarnych dodatków. Muszka jak i krawat przypisane były silnym mężczyznom, którzy pełnili ważne funkcje społeczne. Ostateczny wygląd tych dodatków, wyklarował się pod koniec XIX wieku, a ostatecznie w XX wieku zagościł w kanonie mody.
W świecie mody przyjęło się, że na formalne spotkania, które odbywają się wieczorem, należy zakładać muchę. To w zasadzie jedyne obostrzenie dotyczące wyboru jednego z tych dwóch dodatków. W pozostałych przypadkach panuje zupełna swoboda,
a panowie mogą sami zdecydować, czy na ślub, studniówkę lub spotkanie biznesowe założyć muchę, czy może jednak krawat.
Krawat jest ozdobą męskiego stroju lub damskiego. Jest to wąski pasek materiału, który wiązany jest na kołnierzu koszuli wokół szyi.
Jest on nieodłącznym elementem męskiej stylizacji, można go również zakładać do mniej oficjalnych strojów.
Dobór odpowiedniego krawata zależny od kilku zasad – po pierwsze ten dodatek powinien być ciemniejszy od koloru marynarki, a ponadto do białych lub jasnych koszuli
z reguły zakłada się ciemny krawat.
Do krawatów nieformalnych, zaliczamy te uszyte z wełny oraz knity- czyli krawaty dziergane. Zimą i jesienią świetnie komponują się np w połączneniu z
flanelową koszulą. Przy okazjach bardziej wizytowych, sprawdzają się krawaty z jedwabiu. Warto wprowadzać do swojej stylizacji kolorowe krawaty, w ten sposób
przełamiemy nudę i wprowadzimy powiew świeżości. Casualowe krawaty we wzory i różnego rodzaju printy to doskonały wybór dla panów w każdym wieku.
Kiedyś mężczyźni unikali krawata czuli się skrępowani, dziś potrafią bawić się modą i noszą go na luzie.

Muchy męskie natomiast w ostatnich latach wróciły do łask, i coraz częściej możemy je zobaczyc nie tylko w stylizacjach formalnych ale też do casualowych. Jeżeli chodzi o stylizację na codzień to nie ma ograniczeń co do wzorów i kolorów. Aktualne wzory much wyrózniają się różnorodnościa
kolorów i form, przestały być kojarzone tylko z panem młodym. Wykonane z ciekawych wzorów, bardzo często stają się prostym patentem na oryginalny look.
Bardzo często pojawiają się w dziennych stylizacjach, w zestawieniach zeswetrem czy koszulą dżinsową.
Wracając do pytania postawionego w tytule, trzeba powiedzieć, iż nie ma na nie dobrej odpowiedzi. Oczywiście poza ubiorami formalnymi, bowiem tam krawat
nie wchodzi w grę. Założenie muszki nie powoduje, że stylizacja staje się bardziej formalna, czy też bardziej elegancka. Ale na pewno muszka znacznie bardziej przyciąga uwagę niż krawat. Dlatego jest rozwiązaniem dla odważnych, którzy nie boją się skupiać na sobie uwagi.
Dla kogo muszka, a dla kogo krawat?
Krawat pozwala odrobinę zatuszować brzuszek, delikatnie wysmukla,nie odsłania tak klatki piersiowej i wielu panów w tej opcji czuje się poprostu bezpieczniej. Aby w krawacie wyglądać dobrze, musi on mieć odpowiednią długość. Nie może być ani zbyt krótki ani za długi. Idealna długość krawata to dokładnie do klamry paska. Krawat nie może być też zbyt wąski ani zbyt szeroki – jego szerokość powinna nawiązywać do szerokości klap marynarki.
Zastanawiając się nad wyborem krawata, warto pamiętać, że im mniej oficjalna sytuacja, tym bardziej wzorzysty może być krawat. Do codziennych outfitów świetnie sprawdzą się krawaty w kratkę, w kropki, w zabawne printy, a także te wykonane z dzianiny, lnu, wełny, dżinsu.

Muszka kojarzy się przede wszystkim z sytuacjami oficjalnymi i tak właśnie warto ją nosić – atłasowa lub jedwabna zestawiona z czarnym garniturem lub smokingiem wygląda po prostu obłędnie.
Muszka wykonana ze wzorzystej tkaniny może być jednak zestawiana ze strojem codziennym – w połączeniu z szelkami i kamizelką zrobi prawdziwe wrażenie nawet wśród panów młodych.

Mucha czy krawat? Zwolenników obu dodatków nie brakuje. Oczywiście dobrze mieć w swojej garderobie kilka różnorodnych modeli zarówno krawatów, jak i muszek, by zakładać je wymiennie – zależnie od okazji i po prostu dobrze bawić się modą. Dziś granice pomiędzy tym, co wypada,
a czego zupełnie nie wolno powoli się zacierają i bardziej niż sztywne zasady liczy się po prostu dobra zabawa.