Kategorie
Uncategorized

Wybierz kreacje na wesele

Ostatnio na moim blogu pojawił się artykuł skierowany do męskiego grona, na temat wyboru idealnego garnituru ślubnego, dziś będziemy kontynuować temat. Mianowicie smoking czy klasyczny garnitur. We wcześniejszym artykule po krótce przedstawiłam Wam różnice między tymi dwoma garniturami, jednakże dzisiaj przyjrzymy się im z bliska. W dzisiejszych czasach moda męska jest równie zróżnicowana jak moda damska, i tak jak my kobiety tak i wielu mężczyzna zastanawia się nad odpowiednim wyborem np. garnituru. W moim artykule przedstawię Wam oba garnitury od podstawy oraz różnice jakie występują między nimi. Panowie mam dla Was również zadanie, w komentarzach pod moich artykułem czekam na Wasze typy garniturów. 🙂

Zaczniemy od smokingu który dziś jest męskim strojem formalnym, wieczorowym, i w hierarchii stoi pomiędzy frakiem a garniturem. W czasach swoich narodzin smoking nie był uważany za strój formalny wieczorowy ale bardziej na półformalny, i często zakładany do kolacji kiedy sami domownicy zasiadali przy stole. Wtedy jedyny odpowiednim strojem na formalne spotkania wieczorowe był frak. Na przełomie lat, smoking nabrał dużo większych wartości modowych, i z racji tego że teraz traktowany jest jako elegancki strój wieczorowy oraz zakładany jest aby podkreślić wagę okazji, musicie pamiętać że powinno się go nosić w godzinach popołudniowych najlepiej po godzinie 18stej. I w tym miejscu mam dla Was ciekawostkę a nawet radę, jeżeli kiedykolwiek dostaniecie zaproszenie na którym będzie widnieć napis „ Black tie”, to oznacza że gospodarz określonego przyjęcia bądź ceremonii prosi Was o założenie smokingu.
Co to właściwie jest ten smoking ? A mianowicie na smoking składa się:

 1. Marynarka smokingowa, najbardziej klasyczna jest jednorzędowa, zapinana na jeden guzik ( tylko jeden), również występują marynarki dwurzędowe, ale stanowią one mniej elegancki stopień formalności.
 2. Wyłogi marynarki, czyli tzw klapy, wywodzą się z fraka, powinny być one pokryte jedwabiem, rzadko połyskująca satyną czy matowym rypsem. Mogą one przyjmować formę szalowego kołnierza, i w dzisiejszych czasach takie rozwiązanie cieszy się popularnością. Musicie pamiętać że decydując się na takie klapy, nasza marynarka traci na formalności i staje się mniej elegancka. Również nie każdemu z Panów będzie pasował taki krój marynarki, zdecydowanie odradzam Panom z nadwagą i okrągłą twarzą. Butonierka, czyli dziurka w którą wtyka się kwiatek, zazwyczaj goździk bądź róża, znajduje się w lewej klapie, i tu również należy pamiętać że w smokingu z szalowym kołnierzem rezygnujemy z butonierki ponieważ ona kłóci nam się z formalnością marynarki.
 3. Szlice, czyli rozcięcia w tylnej części marynarki, zazwyczaj jest to jedno rozcięcie ale spotykane są też marynarki z dwoma rozcięciami. Kiedyś klasyczny smoking był robiony bez rozcięć z tyłu, ale optycznie zdecydowanie powiększało to biodra.
 4. Spodnie smokingowe wykonane są z tego samego materiały co marynarka, i mają na zewnętrznej stronie szwów pojedyncze lampasy, wykonany z tego samego materiału co wyłogi. Spodnie mają wysoki stan i można do nich założyć klasyczne białe bądź czarne szelki wykonane z jedwabiu.
 5. Kolor smokingu jest istotny i jak dla mnie jedynym kolorem który jest elegancki na okazje wieczorowe po godzinie 18stej, jest czarny. Wiele projektantów również zaleca wykonanie smokingu w kolorze midnight blue, jest to bardzo intensywny granat, często nie odróżniany z czarnym.
  Do klasycznego kanonu smokingu na pewno nie należą jaśniejsze kolory typu jasno niebieski, szary, wyjątkiem tu jest smoking w kolorze białym, na który możecie sobie pozwolić tylko w letnie upalne wieczory. Ich miejsce jest zdecydowanie w tropikach i tam też zostały wynalezione. Pamiętajcie o tym że smoking kupicie raczej na lata, moda aż tak się nie zmienia, więc moim zdaniem, zdecydowanie trzymajcie się klasyki która nigdy nie minie.
 6. Materiał, i tu chyba nikogo nie zaskoczę co powinno być najodpowiedniejsze i najszlachetniejsze. Oczywiście wełna, najlepiej ta niskoskrętna o wysokiej gramaturze, wtedy Wasz garnitur nie będzie się gniótł. Często wzbogacana jest jedwabiem albo moherem, i wtedy Wasz garnitur lekko się błyszczy co daje mu elegancki wygląd.
 7. Koszula, przede wszystkim śnieżno biała, najlepiej bawełniana. Z założenia wiele osób twierdzi że powinna być ze stojącym złamanym kołnierzykiem ( frak), jednakże nie jest to mus, koszula z klasycznym wykładanym kołnierzykiem będzie równie pasować do całości garnituru. Kupując koszule musicie pamiętać, ze powinna być z krytą listą czyli guziczki powinny być zakryte, ewentualnie ozdobne jubilerskie w zestawie razem ze spinkami. Mankiety w koszuli oczywiście muszą być wywinięte i na spinki.
 8. Dodatki, do nich na pewno zaliczymy buty, zazwyczaj wybieramy zwykłe lakierowane oxfordy, ale powinny być jak najbardziej klasyczne beż żadnych ażurów, bez zdobień.
 9. Kolejnym dodatkiem jest mucha czarna i tu najlepiej wybrać wiązaną, nada dużej elegancji, do brustaszy wkładamy lnianą bądź bawełnianą poszetkę. Panowie ważne, rezygnujecie z paska, do smokingu nie używamy tego dodatku. Ostatnia rzecz to kamizelka albo pas hiszpański który powinien być wykonany z tego samego materiału co mucha. Tutaj też chciałabym wam podpowiedzieć, musicie pamiętać, wybierając marynarkę jednorzędową, decydujecie się na kamizelkę albo na pas hiszpański.

Mam nadzieję że temat smokingu wyczerpałam w prawie w 100 procentach, teraz zabiorę Was Panowie w podroż związaną z klasycznym garniturem. Garnitur od wcześniejszych lat, bodajże od lat 30 XX wieku, towarzyszy Panom w ukazywaniu poprzez ubiór swojej elegancji, szyku i klasy. Klasyczny garnitur jest filarem formalnego stylu w męskiej modzie. We wcześniejszym artykule wspomniałam już o podziale garniturów na jednoczęściowe, dwuczęściowe oraz trzyczęściowe z kamizelką. W skład takiego podziału wchodzi: marynarka, kamizelka która nie jest obowiązkowa, oraz spodnie. Cały zestaw powinien być w jednym kolorze i w takim samym składzie materiału. Wyjątkiem może być kolor kamizelki, ton jaśniejszy bądź ciemniejszy. Pamiętajcie że przy kupnie garnituru zawsze zaczynacie od podstawy czyli marynarki, musicie się zdecydować czy będzie Wam lepiej w marynarce klasycznej zapinanej na dwa guziki, która jest jednorzędowa, czy w marynarce dwurzędowej. To ważne ponieważ marynarka modeluję oraz podkreśla Waszą sylwetkę a przede wszystkim dodaje Wam pewności siebie. Kolejnym wyborem są spodnie, i tu macie do wybory dla Panów szczupłych niski stan spodni czyli tzw. biodrówki, oraz występują również spodnie z wysokim stanem które sięgają w okolice tali. Pamiętajcie o tym że spodnie powinny być ładnie dopasowane do linii nóg, nie mogą być opięte w udach, ponieważ będą się rolować i po prostu będą za ciasne. Długość spodni powinna lekko opierać się na bucie, nie dopuszczajcie do tzw. harmonii, ani za krótkich nogawek. Krótkim nogawką mówimy stanowczo nie. Spodnie garniturowe tradycyjnie powinny być zaprasowane w kant, takie modele dają Wam efekt wysmukleniu sylwetki. Kolejna rzecz to koszula, biała bawełniana z klasycznym kołnierzykiem, posiadająca otwarte albo kryte guziczki. Dla garniturów casualowych polecam koszule z otwartą listwą. Dodatkami które wchodzą w skład zestawu garniturowego są na pewno:
buty które powinny być ze skóry licowej, często Panowie też decydują się na mniej formalny styl obuwia, mianowicie stawiają na mokasyny które do casualu wyglądają świetnie,
-mucha czy krawat to już kwestia Waszego gustu, ale ważne jest aby zwrócić uwagę do jakiej koszuli będzie odpowiedniejsza mucha a do jakiej krawat.
pasek najlepiej skórzany w kolorze butów, czyli decydując się na założenie butów brązowych, również zdecydujcie się na pasek w takim kolorze, aby wszystko było spójne ze sobą,
spinki- używamy ich tylko do koszuli z mankietem, klasyczne bądź tematyczne,kwestia Waszego gustu,
poszetka, znajduje się w kieszonce, jeżeli chodzi o kolor poszetki, moda poszła do przodu i tutaj możecie poszaleć, osobiście jak ubieram Panów staram się aby kolor poszetki był odzwierciedleniem muchy bądź krawata, ale nie jest to obowiązkowe.

Panowie w dzisiejszych, czasach należy pomierzyć kilka modeli garniturów, ponieważ w każdym modelu Wasza sylwetka będzie inaczej się prezentować. Garnitur to ta część garderoby która przyda Wam się do pracy, na wyjścia eleganckie typu wesela, czy przyjęcia, oraz na mniej formalne wyjścia na które spokojnie możecie ubrać bardziej casualowy look. Najważniejsze w tym wszystkim jest Wasze samopoczucie, a wtedy na pewno będziecie wyglądać elegancko i z klasą.