Pořadí 8 finálových účastí LeBrona Jamese ve finále NBA

Steven Loung 31. května 2018 11:48

Ve čtvrtek večer zahájí LeBron James svou osmou finálovou účast ve finále NBA v řadě, což je ohromující výkon, který však možná zastiňuje skutečnost, že toto finále 2018 bude zároveň devátou účastí 33letého hráče v mistrovské sérii NBA.

V předchozích osmi finálových sériích James dovedl Cleveland Cavaliers a Miami Heat ke čtyřem cestám do nich, přičemž v každé z nich měl bilanci 3-5.

Vzhledem k obrovskému počtu finálových účastí, které James v tuto chvíli má – jeho devíti se vyrovná a překoná ho pouze šest hráčů v historii NBA – je spravedlivé říci, že ne všechny tyto cesty lze hodnotit stejně.

Takže, s ohledem na to, co bylo řečeno, zde je pohled na Jamesových osm finále NBA, z hlediska toho, jak si vedl individuálně, seřazeno.

8) 2011

Statistika: 17,8 PPG/7,2 RPG/6,8 APG/47,8 FG%/32,1 3P%
Výsledek série: V první sezoně poté, co James v celostátní televizi šokujícím způsobem oznámil, že odchází z Clevelandu do Miami, aby se spojil s kamarády Dwyanem Wadem a Chrisem Boshem, se mu podařilo úspěšně dojít do finále NBA a zahájit tuto pozoruhodnou sérii osmi zápasů v řadě.

Jak však James zjistil, častěji je účast ve finále a jeho skutečné vítězství něco úplně jiného a tato série z roku 2011 je toho dobrým příkladem.

Jak je vidět z jeho statistické řady, nebyla to Jamesova nejlepší série. Tehdejší asistent Dallas Mavericks Dwane Casey vymyslel obranný systém založený na kombinování zón, aby Jamese zmátl, a fungovalo to na výbornou, což si James vzal k srdci po zbytek kariéry.

7) 2007

Statistiky: 22,0 PPG/7,0 RPG/6,8 APG/35,6 FG%/20,0 3P%
Výsledek série: V roce 2007 dovedl dvaadvacetiletý James ve své teprve čtvrté sezoně NBA Cavaliers do finále NBA s takovými výraznými osobnostmi jako Larry Hughes, Zydrunas Ilgauskus a Anderson Varejao.

Proti mocným San Antonio Spurs s trojicí Tim Duncan, Manu Ginobili a Tony Parker na vrcholu svých basketbalových schopností se od Jamese a Cavaliers moc nečekalo, takže vyřazení nebylo velkým překvapením.

Přesto už jen fakt, že se James v tomto věku a s tímto týmem dokázal dostat do finále – a sesadit přitom z trůnu silný tým Detroit Pistons – byl hrdým úspěchem.

6) 2014

Statistika: Série: 28,2 PPG/7,8 RPG/4,0 APG/57,1 FG%/51,9 3P%
Výsledek série: Miami prohrálo se San Antoniem 4:1

Po dvou titulech NBA v řadě, které získal s Heat, chtěl James zopakovat tři vítězství proti soupeři, kterého předloni dokázal porazit ve finále.

Bohužel se tak nestalo. Navzdory zdánlivě silným číslům Jamese se Spurs podařilo účinně neutralizovat jeho přihrávku, vyřadit jeho spoluhráče ze hry a dokráčet si pro vítězství v sérii v pěti zápasech.

V prvním utkání série navíc James utrpěl záchvat dehydratace a začaly ho chytat křeče, které ho omezily na pouhých pět minut ve čtvrté čtvrtině tohoto zápasu a rozptýlily tak jeho auru neporazitelnosti.

5) 2017

Statistika: Série: 33,6 PPG/12,0 RPG/10,0 APG/56,4 FG%/38,7 3P%
Výsledek série: Cleveland prohrál s Golden State 4:1

Po splnění slibu, který dal Clevelandu v roce 2016, se zdálo, že loňské finále bude pro Jamese a Cavaliers téměř očekávaným zklamáním.

Když se Golden State Warriors vydali na odvetu, tentokrát s Kevinem Durantem v sestavě, nemohli Cavaliers udělat nic – ani nehorázný Jamesův triple-double ve statistikách -, aby tomuto nevyhnutelnému prvenství Dubs zabránili.

4) 2013

Statistiky: Série: 25,3 PPG/10,9 RPG/7,0 APG/44,7 FG%/35,3 3P%
Výsledek série: Miami poráží San Antonio 4-3

Ano, Ray Allen skutečně trefil v šestém zápase tu obrovskou střelu, která poslala zápas do prodloužení a otevřela cestu k zázračné síle sedmého zápasu. Ale to by nemělo nic ubrat na skutečnosti, že James a Heat to v sedmém zápase zvládli, zvlášť když vezmete v úvahu fakt, že James v zápase s mistrovstvím v sázce nasázel 37 bodů a 12 doskoků.

Kritici si vždycky najdou něco, co Jamesovi vytknou, ale to stejně nic nemění na skutečnosti, že James dokázal ve finále NBA porazit Spurs.

3) 2012

Statistika: Série: 28,6 PPG/10,2 RPG/7,4 APG/47,8 FG%/18,8 3P%
Výsledek série: James a Heat nehodlali udělat stejnou chybu podruhé: Miami porazilo Oklahomu City 4:1

Poté, co je předloni pokořili Mavericks.

Do cesty se Jamesovi postavil tým Oklahoma City Thunder, který byl plný hvězd – Durant, Russell Westbrook, James Harden a Serge Ibaka byli v týmu Thunder z ročníku 2011/12 -, ale málo zkušený, čehož zkušenější Heat plně využili.

Přestože se Jamesovi nedařila střelba z dálky, v této sérii dominoval. Měl těžký začátek, když se OKC podařilo udržet ho na pouhém jednom střeleckém pokusu v posledních osmi minutách čtvrté čtvrtiny v prvním zápase, ale pak už se ho nepodařilo zastavit, protože jeho kombinace skórování a přihrávek byla pro Thunder příliš náročná. Miami pak vyhrálo čtyři zápasy v řadě a získalo Jamesův vůbec první titul v NBA.

2) 2015

Statistika: 35,8 PPG/13,3 RPG/8,8 APG/39,8 FG%/31,0 3P%
Výsledek série:

Vím, na co asi myslíte:

Normálně by to bylo nemožné, ale vzhledem k okolnostem, kterým James čelil ve finále 2015, a také k této monstrózní statistice, to snadno vklouzne na 2. místo.

Když Jamesovi spoluhráči z Cavaliers Kevin Love (celou sérii) a Kyrie Irving (celý zápas kromě prvního) vypadli kvůli zranění, James se ujal role a dva zápasy proti 67 vítěznému týmu Warriors vyhrál prakticky sám.

Tento Jamesův výkon mu nejen vynesl ještě větší respekt a obdiv celé ligy, ale také nechal mnohé přemýšlet: „Co kdyby byli Love a Irving zdraví?“

1) 2016

Statistika: Série: 29,7 PPG/11,3 RPG/8,9 APG/49,4 FG%/37,1 3P%
Výsledek série: Cleveland poráží Golden State 4:3

Tak co kdyby byli Love a Irving zdraví?

Na to jsme odpověděli v roce 2016, v bezpochyby rozhodujícím okamžiku Jamesovy slavné kariéry.

Když James v létě 2014 opouštěl Miami a vracel se do Clevelandu, slíbil svému dětskému týmu, že mu přinese mistrovský titul, a splnil to sedmizápasovým výkonem na věky věků.

A přestože Irving byl pro úspěch této série naprosto zásadní díky svým spojkovým střelám – Love toho vlastně moc neudělal, pro ty, které to zajímá – a existuje argument pro vliv suspendace Draymonda Greena, tato série byla především o Jamesovi.

Cleveland se dokázal vyškrábat z deficitu 1:3 proti klubu Warriors, který díky Jamesovi a jeho 36,3 bodu, 11,7 doskoku a 9 vítězstvím v základní části stanovil rekord NBA na 73 výher.7 asistencí, které v průměru zaznamenal v posledních třech zápasech série, navíc díky „Bloku“ v sedmém zápase necelé dvě minuty před koncem za nerozhodného stavu.

Pokud James už nikdy nezíská další titul NBA, nemělo by na jeho odkazu díky této mistrovské jízdě v roce 2016 ani trochu záležet.