Inne formy piłki nożnej były rozgrywane we Włoszech w czasach starożytnych, z których najwcześniejsza była Harpastum, rozgrywana w czasach Imperium Rzymskiego. Ta gra może być również wpływ na inne formy w całej Europie ze względu na ekspansję Imperium, w tym średniowiecznej piłki nożnej. Od XVI wieku na Piazza Santa Croce we Florencji rozgrywano Calcio Fiorentino, inną odmianę piłki nożnej, różniącą się od współczesnej gry. Niektórzy słynni florentczycy byli wśród graczy w tej grze, zwłaszcza rodzina Medyceuszy, w tym Piero, Lorenzo i Alessandro de’ Medici. Jak również papieże tacy jak Klemens VII, Leon XI i Urban VIII, którzy grali w grę w Watykanie. Nazwa calcio („kopnięcie”) została później przyjęta dla piłki nożnej we Włoszech.

Włoski futbol rodzi się: Turyn i GenuaEdit

Nowoczesna odmiana gry została sprowadzona do Włoch w latach 80. XIX wieku. Edoardo Bosio, kupiec pracujący w brytyjskim przemyśle tekstylnym, odwiedził Anglię i poznał tę grę. Wrócił do Turynu w 1887 roku i był zmotywowany, aby pomóc w rozpowszechnianiu piłki nożnej w swojej ojczyźnie. Jeszcze w tym samym roku założył pierwszy klub piłkarski we Włoszech, Torino Football and Cricket Club, a wkrótce potem powstał Nobili Torino („Turyńscy Szlachcice”). Drugi klub nosił nazwę szlacheckiego, ponieważ należał do niego książę Abruzji i Alfonso Ferrero di Ventimiglia (który później został prezydentem Włoskiej Federacji Piłki Nożnej (FIGC)). Dwa połączyły się w 1891 roku do utworzenia Internazionale Football Club Torino,

Genoa Cricket and Football Club, który został utworzony jako klub krykieta do reprezentowania Anglii za granicą, założona przez Anglików w 1893 roku. Trzy lata później w 1896 roku człowiek o nazwie James Richardson Spensley przybył do Genui wprowadzając sekcji piłkarskiej klubu i stając się jego pierwszym managerem.

Do 1898 roku rywal federacji FIGC został utworzony, z jego centrum pierwotnie w Turynie i pierwszego prezydenta jako Mario Vicary. FIGC stworzył Mistrzostwa Włoch w Piłce Nożnej z czterech klubów założycielskich jest; Genoa, FBC Torinese, Ginnastica Torino i Internazionale Torino. Pierwszy konkurs odbył się na Velodromo Umberto I w Turynie 8 maja 1898 roku i został wygrany przez Genoę. Chociaż było to powszechne dla klubów do konkurowania w obu konkursach FIGC i FNGI na początku, tytuły zdobyte w mistrzostwach FIGC są jedynymi oficjalnie uznanymi przez współczesną ligę.

W kolejnych latach, turniej (zwany Prima Categoria) został zorganizowany w grupy regionalne ze zwycięzcami każdej grupy uczestniczących w playoff z ostatecznymi zwycięzcami są ogłoszone mistrzami. Do 1904 roku turniej był zdominowany przez Genoę, która zdobyła 6 tytułów w ciągu 7 lat. W latach 1905-1908 rozgrywana była grupa finałowa pomiędzy mistrzami regionów, w której przyznawano tytuł i Puchar Spensleya. Juventus zdobył swój pierwszy tytuł i Puchar Spensleya w 1905 roku, ale dwa kolejne mistrzostwa wygrywał Milan.

Italianizacja i „podział” mistrzostwEdit

W listopadzie 1907 roku FIF zorganizowała dwa mistrzostwa w tym samym sezonie:

1. Mistrzostwa Włoch, główny turniej, w którym wolno było grać tylko włoskim graczom; zwycięzcy zostaliby ogłoszeni Campioni d’Italia (Mistrzami Włoch) i otrzymaliby Coppa Buni
  2. Mistrzostwa Federacji, drugorzędny turniej, w którym wolno było grać także graczom zagranicznym (jeśli mieszkali we Włoszech); zwycięzcy zostaliby ogłoszeni Campioni Federali (Mistrzami Federalnymi) i otrzymaliby Coppa Spensley

FIF chciała zorganizować dwa różne mistrzostwa, aby umożliwić słabszym klubom złożonym wyłącznie z włoskich graczy („squadre pure italiane”, „czysto włoskie drużyny”) zdobycie tytułu krajowego, a jednocześnie zdegradować wielkie kluby złożone głównie z silniejszych graczy zagranicznych („squadre spurie internazionali”, „fałszywe międzynarodowe drużyny”) w mniejszym konkursie o „nagrodę pocieszenia”. Większość dużych klubów (Genoa, Torino i Milan) wycofała się z obu mistrzostw, aby zaprotestować przeciwko autarchicznej polityce FIF. Mistrzostwo Federacji wygrał Juventus z Dorią, natomiast Mistrzostwo Włoch 1908 i Coppa Buni zdobyło Pro Vercelli, pokonując Juventus, Dorię i US Milanese. Jednak Federalne Mistrzostwo wygrane przez Juventus został później zapomniany przez FIGC, ze względu na bojkot dokonany przez dysydenckich klubów.

W sezonie 1909, dwa różne mistrzostwa zostały zorganizowane ponownie, z Coppa Oberti w miejsce Coppa Spensley dla Federalnego Mistrzostwa. Tym razem większość dużych klubów zdecydowała się wycofać tylko z Mistrzostw Włoch, aby zawody federalne stały się najbardziej znaczącym turniejem, a włoskie zostały pomniejszone. Mistrzostwo Federacji wygrało Pro Vercelli, pokonując w finale US Milanese, natomiast Mistrzostwo Włoch wygrał Juventus, ponownie pokonując w finale US Milanese. Jednak strategia przeciwników się sprawdziła: porażka mistrzostw Włoch zdobytych przez Juventus zmusiła FIGC do późniejszego uznania mistrzostw federalnych Pro Vercelli jako „Campioni d’Italia 1909”, dezawuując drugi turniej.

Format został zmodyfikowany na sezon 1909-10, który był rozgrywany w formacie ligowym. Uczestniczyło w nim dziewięć klubów, grających ze sobą zarówno u siebie, jak i na wyjeździe. Podział na mistrzostwa federacji i Włoch nie został całkowicie zniesiony, ponieważ podczas unifikacji tych rozgrywek, po raz ostatni zdecydowano się na przyznanie dwóch tytułów na koniec sezonu. W rzeczywistości FIGC ustaliła, że Mistrzem Federacji (obecnie tytuł główny) zostanie ogłoszony klub, który zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, natomiast Mistrzem Włoch (obecnie tytuł drugorzędny) zostanie uznany klub, który zajął najlepsze miejsce wśród czterech „czystych włoskich drużyn”, w zależności od meczów head-to-head. Na koniec sezonu, Pro Vercelli i Inter uplasowały się na pierwszym miejscu, więc konieczny był playoff w celu przyznania tytułu federalnego (włoski został wygrany przez Pro Vercelli). W tym sezonie po raz pierwszy zwyciężyło Internazionale, które w finale pokonało Pro Vercelli wynikiem 10-3. Nawet włoski tytuł zdobyty przez Pro Vercelli został później zapomniany.