Poised Mavericks complete preseason sweep of Bucks with 128-112 victory

Failure to close out games and an inability to take charge in third quarters were two of the Mavericks’ most glaring issues last season.

So far in the exhibition season, including Monday’s dress rehearsal that featured long runs by the starters and key reserves, those problems have disappeared.

Powered by the backcourt of Luka Dončić and Josh Richardson in the third quarter and with a flock of high-energy reserves dominating the fourth, the Mavericks rolled past Milwaukee for the second time in three days with a 128-112 victory at Fiserv-Forum arena.

Starterzy grali mnóstwo minut, co trener Rick Carlisle powiedział częściowo dla celów kondycyjnych, ale także, aby uzyskać ich bardziej połączone na boisku z tylko trzech gier przedsezonowych i krótszy niż normalnie obóz treningowy.

Wynik? Mavericks pokonali 10-punktowy deficyt w połowie meczu dzięki zabójczej trzeciej kwarcie, w której starterzy grali praktycznie przez cały czas. Następnie w czwartej odsłonie na parkiet wyszli rezerwowi i z dwupunktowego prowadzenia zrobili runaway, trafiając 56,5 procent rzutów, w tym 6-of-11 z 3-punktowego dystansu.

„Druga połowa była wspaniała” – powiedział trener Rick Carlisle. „Koncentracja była świetna, duch był tam . . ławka była w to zaangażowana. Druga połowa jest tym, co chcemy robić i jak chcemy grać. I musimy wyciągnąć wnioski z pierwszej połowy.”

Było to miłe, ponieważ Mavericks sputtered w pierwszych 24 minutach.

Ale wytrwali, w dużej mierze dzięki startującemu backcourtowi, który połączył 50 punktów przed zajęciem miejsca po trzeciej kwarcie.

„To był duży krok,” powiedział Dončić. „Czułem się o wiele lepiej. Myślę, że cały zespół czuł się lepiej.”

Nigdy nie jest za wcześnie, aby nadawać ton nowemu sezonowi i Mavericks podobał się sposób, w jaki wyszli w trzeciej kwarcie i przejęli szarżę przeciwko drużynie, która po raz kolejny jest jednym z faworytów w Konferencji Wschodniej po prowadzeniu NBA w zwycięstwach w każdym z ostatnich dwóch sezonów.

„Dostaliśmy ich całkiem dobrze w pierwszym meczu (wygrana 112-102), a oni chcieli wrócić i iść na nas,” powiedział Tim Hardaway Jr „To wszystko było o tym, jak zamierzaliśmy wziąć ich cios. I myślę, że pierwsza grupa i druga grupa wykonały świetną robotę w drugiej połowie, upewniły się, że mamy zatrzymania i pchnęły go na ofensywnym końcu.

„Just coming out at halftime, coach said: set a tone. J-Rich znów zaczął się rozkręcać. Luka wjeżdżał na kosz. To naprawdę nadało ton i naprawdę pomogło naszej obronie przejść długą drogę w trzeciej kwarcie.”

To wydaje się być strategia, do której fani Mavericks powinni się przyzwyczaić, przynajmniej do czasu powrotu Kristapsa Porzingisa gdzieś w styczniu.

Carlisle powiedział, że wyjściowa piątka w składzie Dončić, Richardson, Dwight Powell, Dorian Finney-Smith i Hardway pracuje ze sobą niemal wyłącznie – stąd też w poniedziałek byli razem niemal cały czas.

„Część z tego to kondycja, część to poznawanie się nawzajem,” powiedział Carlisle. „Ta grupa grała razem praktycznie każdego dnia obozu treningowego. Nie mieszaliśmy zbytnio drużyn, ponieważ mieliśmy kilku nowych chłopaków.

„A druga jednostka była razem praktycznie każdego dnia, jak również. Kiedy wejdziemy do gry, nie będzie to hokejowa zmiana linii, jeśli chodzi o zmiany. Wszyscy będą musieli być gotowi.”

Druga grupa na pewno była, kiedy oderwała się od Bucks na początku czwartej kwarty. Było to powtórzenie tego, co ta jednostka zrobiła w trzeciej kwarcie środowego meczu.

„Jako grupa, trzymali się razem,” powiedział Carlisle. „To było długie oczekiwanie na powrót do gry, ponieważ zdecydowałem się grać starterami w zasadzie przez całą trzecią kwartę, zarówno po to, by zobaczyć jak zamykają kwartę, jak i po to, by nabrać trochę kondycji. A druga jednostka pojawiła się na początku czwartej i wykonała naprawdę dobrą robotę.”

That the Mavericks moved to 2-0 in the preseason after two games against the high-powered Bucks is encouraging. Ich ostatni mecz przedsezonowy odbędzie się w czwartek w American Airlines Center przeciwko Minnesocie.

Ale w dwóch meczach przeciwko Bucks dostali dużo pracy, której potrzebowali.

Dončić miał 15 ze swoich 27 punktów w trzeciej kwarcie, kiedy to razem z Giannisem Antetokounmpo urządzili show na miarę dwóch kandydatów do nagrody MVP.

W tym względzie Bucks dostarczyli Mavericks doskonały wzór do naśladowania. The Greek Freak miał pięcioletnią przewagę nad Luką, ale Mavericks mają nadzieję, że dojdą do statusu Milwaukee jako legitimate championship contender prędzej niż później.

Gdy Antetokounmpo został wybrany w 2013 roku, Bucks nie trafili do playoffów w pięciu z poprzednich siedmiu sezonów. Kiedy Dončić został wybrany, Mavericks byli w trakcie trzyletniej nieobecności w playoffach, ostatecznie wracając w zeszłym sezonie.

Jeśli pierwsze dwa mecze przedsezonowe są dokładnym wskaźnikiem, progresja w górę trwa.

Twitter: @ESefko