10 octombrie 1982: Milwaukee Brewers se mobilizează în Meciul Cinci pentru a ajunge în Seria Mondială

Meciul Cinci al Seriei Campionatului Ligii Americane din 1982, duminică, 10 octombrie 1982, a fost cea mai importantă confruntare cu care au avut parte fanii de pe Milwaukee County Stadium de când foștii săi ocupanți, Braves, au cedat în fața celor de la New York Yankees, cu 6-2, în Meciul Șapte al Seriei Mondiale din 1958. În timp ce Brewers ajunseseră pentru prima dată în post-sezon în 1981, anul grevei, după ce câștigaseră al doilea titlu al Diviziei de Est AL, au fost eliminați în prima rundă. De data aceasta, Brewers urmăreau să câștige prima deplasare a francizei la World Series în fața a 54.968 de fani înfocați ai orașului natal.

Primele patru meciuri din cea mai bună din cinci ALCS împotriva celor de la California Angels au adus un sentiment de deja vu. Anul precedent, New York Yankees luaseră un avans impunător în serie, câștigând primele două meciuri în Milwaukee, doar pentru ca Brewers să le întoarcă favoarea câștigând meciurile trei și patru în New York. Cu toate acestea, trei victorii consecutive pe Yankee Stadium au fost o sarcină prea grea, iar Yankees au învins Brew Crew în meciul cinci.

Împotriva Californiei, Milwaukee s-a confruntat din nou cu un deficit de 2-0, deoarece Angels a câștigat ambele meciuri în Anaheim. Totuși, experiența a împiedicat echipa să intre în panică, așa cum a încercat să explice managerul Harvey Kuenn după meciul doi: „Am mai avut zidurile în spate înainte. Adică, ar trebui să spui că suntem cu spatele la zid. „1 Cu spatele la zid, Brewers au revenit în forță pentru a egala seria și, deși nicio echipă în 13 ani de istorie a ALCS nu a depășit un deficit de 2-0 pentru a câștiga, erau încrezători că anul acesta va fi diferit.

Pete Vuckovich, eventualul câștigător al premiului AL Cy Young din 1982, s-a confruntat cu o revanșă împotriva lui Bruce Kison, care îl depășise în victoria Angels cu 4-2 în meciul doi. Lovitura de răscumpărare a lui Vuckovich a avut un început nefericit, când Brian Downing a lovit al patrulea aruncare spre câmpul drept pentru o dublă. După ce Rod Carew a fost eliminat, Paul Molitor, jucător de la a treia bază, a prins în plonjon mingea lui Reggie Jackson, dar aruncarea sa sălbatică spre a doua bază l-a lovit pe Downing în spate, permițându-i acestuia să avanseze la a treia bază. Fred Lynn, cu o lovitură puternică, l-a adus pe Downing cu o lovitură simplă care le-a dat Angels un avantaj rapid de 1-0. Lynn a avansat la a doua bază când jucătorul de câmp stânga Ben Oglivie a comis a doua greșeală a celor de la Brewers în această repriză. Vuckovich a limitat pagubele prin retragerea lui Don Baylor (10 RBI-uri în primele patru meciuri) pe un grounder pentru ultima eliminare.

În partea de jos a primei reprize, un refren de „Anything You Can Do” ar fi fost potrivit pentru cele două echipe, deși numărul de erori comise în repriză a demonstrat că lucrurile nu erau întotdeauna făcute mai bine. În primul rând, Molitor a egalat isprava lui Downing când a început cu o dublă proprie, după care a avansat la a treia bază pe o aruncare a lui Robin Yount. Apoi, Cecil Cooper a ajuns la bază în condiții de siguranță atunci când jucătorul de bază al treilea de la Angels, Doug DeCinces, s-a alăturat paradei de greșeli cu o aruncare slabă la prima bază. Și, în cele din urmă, un zbor de sacrificiu al lui Ted Simmons l-a înscris pe Molitor pentru a egala meciul.

Înglezii au recăpătat conducerea în a treia, când Lynn a marcat din nou, înscriindu-l pe Boone și punând California din nou în avantaj, 2-1. Oglivie a părut uimit de loviturile lui Lynn în această zi, deoarece a jucat greșit mingea pentru a doua sa eroare din meci, permițându-i lui Lynn să avanseze la a doua. Dar, într-un alt caz de deja vu, Vuckovich a scăpat de alte probleme, inducând un pop fly al lui Baylor pentru a ieși din repriză.

Boone a extins avantajul lui Angels la 3-1 cu un simplu RBI care a marcat DeCinces în partea de sus a celui de-al patrulea, dar Oglivie a recuperat această cursă cu un home run solo de la Kison în partea de jos a cadrului. Homer-ul lui Oglivie a fost singura sa contribuție ofensivă în ALCS și a fost una dintre puținele ocazii în care „Harvey’s Wallbangers” și-a făcut apariția. Porecla echipei era o referire afectuoasă atât la Harvey Kuenn, care preluase funcția de manager în cel de-al 48-lea meci al sezonului, cât și la media de 0,279 la bătaie a echipei și la cele 216 home run-uri pe care le adunaseră în sezonul regulat. Cu toate acestea, ALCS a fost o poveste diferită, Brewers având probleme cu bâtele, terminând cu o medie slabă de 0,219 la bătaie. Pe măsură ce Meciul Cinci a progresat, cu lovitorii lor continuând să se lupte și Angels agățându-se de un avantaj de 3-2, timpul părea să se termine pentru sezonul lui Milwaukee.

Un joc cheie în partea de sus a meciului cinci a menținut în viață speranțele celor de la Brewers, când fundașul dreapta Charlie Moore l-a doborât pe Reggie Jackson, care încerca să avanseze de la prima la a treia la încă un simplu al lui Lynn. Pentru ca nimeni să nu subestimeze semnificația asistenței lui Moore, Vuckovich a afirmat mai târziu: „”Munchkin”, care l-a aruncat pe Reggie, a fost foarte important. Dacă nu făcea acel joc, numai Dumnezeu știe câte puncte ar fi marcat. „2

În partea de jos a reprizei a șaptea, scena a fost pregătită pentru ca Cooper – care alături de Oglivie era „Wallbanger-ul” aflat în cea mai gravă criză – să devină unul dintre eroii seriei. Cooper înregistrase în sezonul regulat o linie de bătaie de .313-32-121 cu 205 reușite în sezonul regulat, dar intrase în meciul cinci cu .125-0-2. Acum, Luis Sanchez, care l-a înlocuit pe Kison în partea de jos a reprizei a șasea, s-a trezit în fața lui Cooper într-o situație cu două eliminări și baze pline. După meci, Cooper a recunoscut: „Dacă cineva ar fi întrebat unde a fost Cecil Cooper în timpul playoff-ului, ar fi fost o întrebare corectă. „3 După cum s-a dovedit, Cooper a fost la locul potrivit la momentul potrivit în meciul cinci, când a trimis o lovitură simplă pe terenul din stânga care i-a marcat pe Moore și Jim Gantner pentru un avantaj de 4-3 pentru Brewers. După ce Gantner a trecut de casă cu ceea ce s-a dovedit a fi cursa câștigătoare, s-a trezit îmbrățișat cu bucurie de Moore. „Tot ce-mi amintesc este că am căzut în genunchi. L-am apucat și l-am îmbrățișat”, și-a amintit Moore.4

Jocul nu se terminase încă, totuși, iar fundașul central Marshall Edwards, care îl înlocuise pe Gorman Thomas, care șchiopătase în partea de sus a reprizei a șaptea, a realizat a doua bijuterie defensivă a celor de la Brewers cu o prindere săltăreață la perete în repriza a opta care l-a privat pe Baylor de o lovitură. Crainicul televiziunii ABC, Keith Jackson, a exclamat: „Dacă Gorman Thomas este în centrul terenului, asta este de pe perete pentru baze suplimentare!”5

Apărarea lui Edwards a blocat orice potențial raliu al Angels, iar după acest pic de emoție, Brewers au avut grijă de afacere. Bob McClure, care intrase în joc în repriza a șaptea, a obținut victoria, în timp ce Pete Ladd a înregistrat a doua salvare a seriei prin retragerea echipei în repriza a noua, după un simplu al lui Jackson în fața lui McClure. Imediat ce Yount l-a eliminat pe Carew la prima bază pentru ultimul eliminat, fanii au năvălit pe teren pentru a iniția o sărbătoare care s-a răspândit în tot orașul Milwaukee, „arătând că, chiar și cu un decalaj de un sfert de secol, nu a uitat cum se sărbătorește un fanion de baseball.”6

După meci, Fred Lynn, care a avut o medie de 0,611 la bătaie cu 11 reușite și 5 RBI-uri, a fost numit MVP al seriei, o onoare rară pentru un jucător din echipa învinsă și care l-a enervat pe Kuenn, care a spus: „Fred Lynn a primit MVP-ul? Nu în cartea mea. Ar fi trebuit să-i revină lui Ladd. „7 Ladd, care a retras toți cei 10 jucători pe care i-a înfruntat în serie, a recunoscut: „Freddie a meritat MVP-ul. Dar ceea ce am obținut este o șansă de a merge în World Series. Și am meritat-o. „8

Ladd a avut dreptate. Nimic, inclusiv un MVP refuzat, nu putea umbri realizările celor de la Milwaukee Brewers: Aceștia își câștigaseră prima lor deplasare în World Series după ce au devenit prima echipă care a depășit un deficit de 2-0 într-o ALCS care a fost, de asemenea, prima serie de acest fel jucată între două dintre echipele de expansiune ale ligii majore din anii 1960. Proprietarul Brewers, Bud Selig, a lăudat efortul echipei sale și a declarat: „Trebuie să îi iubești. Îi iubesc ca pe propria mea familie. „9 Într-adevăr, fanii din Wisconsin și din mare parte din restul națiunii i-au iubit pe „Harvey’s Wallbangers”, Milwaukee Brewers, campioana Ligii Americane din 1982.

Acest articol apare în „From the Braves to the Brewers: Great Games and Exciting History at Milwaukee’s County Stadium” (SABR, 2016), editat de Gregory H. Wolf. Pentru a citi mai multe povești din această carte la SABR Games Project, faceți clic aici.