20 Cele mai faimoase nume de cai de curse și nume de cai celebri din istorie

Cursele de cai au o istorie îndelungată, iar fanii din întreaga lume pariază zilnic. Unii dintre aceștia sunt cei mai mari remarcați din toate timpurile și cei mai faimoși din istoria cailor de curse. Numele acestor cai de curse fac frumoase plăcuțe cu nume de cai. Apoi, există toți caii din televiziune și filme. Imaginați-vă cât de bine ar arăta numele lor atârnând pe un grajd. Tacktrunks.com face produse exclusive pentru cai de curse faimoși, cum ar fi protecțiile pentru grajduri.

Justify – Singurul cal de 3 ani care a câștigat tripla coroană a sărbătorit o victorie în iunie 2018. Justify nu a alergat ca niciun alt cal din istorie, având un record de neînfrângere alături de Seattle Slew. Deși, Justify este un descendent al lui Seattle Slew!

American Pharoah – Un alt câștigător al triplei coroane în 2015 cu realizări istorice.

Eclipse – Probabil cel mai mare cal de curse din secolul 18, Eclipse a avut o carieră impecabilă de 18 curse în cei 25 de ani de viață. A dominat distanțele cuprinse între 2 și 4 mile, ceea ce a dus la sintagma inventată „restul nu erau nicăieri”. Prix Eclipse din Franța, Eclipse Stakes din Grupa 1 și cursa de cai Eclipse din SUA sunt numite în amintirea faptelor sale.

Thoroughbred Bloodlines Eighteenth Century Stallions – Eclipse Science Daily – De ce a fost calul de curse Eclipse atât de bun?

Flying Fox – În timpul epocii victoriene, Flying Fox a fost unul dintre cei mai celebri. A concurat pentru o perioadă scurtă de doi ani și era cunoscut pentru temperamentul slab. Acest cal de trei ani a fost neînvins, câștigând Princess of Wale’s Stakes, Eclipse Stakes și Tripla Coroană.

Calul Flying Fox

Phar Lap – însemnând fulger în limba thailandeză – o emblemă australiană și crescută în Noua Zeelandă a avut o carieră de patru ani. Avea o înălțime de 17,1 mâini, iar inima sa cântărea 13,7 kilograme, mult mai mult decât media de 9 kilograme pentru un cal. Phar Lap a stabilit opt recorduri pe pistă, câștigând 37 din cele 52 de curse din cariera sa, înainte de a muri în mod misterios la apogeu, în 1932. S-a speculat că a fost un joc de pasăre – otrăvit de gangsterii americani care se temeau de mari pierderi la jocurile de noroc.

Phar Lap Muzeul Național al Australiei – Colecția Phar Lap

Seabiscuit – Descendent din Man ‘o War, și chestii făcute din legende, cu povestea sa de la zdrențe la bogăție. Nu numai că a pierdut primele 17 curse, dar a ajuns în coada clasamentului. În cele din urmă, antrenorul Tom Smith l-a cumpărat pe Seabiscuit și l-a transformat în cel mai dominant cal de curse cu handicap din Statele Unite. Momentul definitoriu al carierei sale a fost atunci când l-a învins cu patru lungimi pe War Admiral, favoritul 1/4, ceea ce i-a adus premiul de Calul Anului în Statele Unite.

National Geographic – From Nag to Riches: Povestea lui Seabiscuit

Red Rum – Furtând inimile britanicilor în timpul recesiunii din anii 1970, Red Rum suferea de la naștere de o boală osoasă debilitantă și incurabilă și a fost crescut strict pentru a concura în întâlniri de puțin peste o milă. În cinci ani a fost campion luând titlul Grand National de trei ori.

Independent – Grand National 2014: Povestea lui Red Rum – câștigătorul de trei ori

Secretariat – Poate cel mai cunoscut cal de curse din toate timpurile a fost primul din istoria curselor care a primit premiul Calul Anului. Performanțele sale la Tripla Coroană din SUA i-au înrădăcinat locul în istorie. A devenit primul cal de curse care a câștigat Kentucky Derby – pornind de pe ultimul loc – câștigând în mai puțin de 2 minute. A stabilit un record al pistei – neînvins – când a câștigat Preakness Stakes, apoi a depășit aceste performanțe când a câștigat Belmont Stakes, adăugând apoi Tripla Coroană la titlul său. Una dintre cele mai proeminente realizări a fost victoria sa uluitoare împotriva a patru cai de curse, la treizeci și una de lungimi, stabilind cel mai rapid timp pe o pistă de pământ pentru o cursă de 1 milă și 4 furlonguri din istorie.

Secretariat History Horse Racing Nation – Recordul lui Secretariat

Man o’ War – Având unele dintre cele mai multe performanțe din istoria curselor americane, ca tânăr a câștigat nouă din zece curse. Atenția națională a venit pentru Man o’War atunci când a zdrobit unele dintre cele mai populare câmpuri din țară. Printre realizările sale se numără câștigarea Belmont Stakes cu 20 de lungimi, dar cea mai mare uimire a fost câștigarea Kenilworth Park cu 100 de lungimi.

Britannica – Man o’War

Seattle Slew – Achiziționat pentru doar 17.500 de dolari și descendent al lui My Charmer și Bold Reasoning, Seattle Slew încă deține locul pentru a fi singurul cal de curse care a câștigat Tripla Coroană cu o carieră perfectă.

Impactul continuu al lui Seattle Slew Seattle Slew – Despre Slew

Zenyatta – A suferit o singură înfrângere în cariera sa de 20 de curse, iar cea mai mare realizare vine din victoria sa la Breeder’s Cup din 2009, învingând ambii câștigători ai Belmont Stakes și Kentucky Derby din 2009, precum și doi câștigători din Grupa 1 europeană. Zenyatta a fost prima iapă care nu numai că a adăugat Breeders’Cup Classic la titlul ei, dar a fost și primul cal care a câștigat vreodată două curse diferite de Breeders’Cup în aceeași zi.

Zenyatta – Queen of Racing

American Pharoah – În 2015, Kentucky Derby s-au aliniat optsprezece dintre cei mai buni dintre cei mai buni cai de curse. Trecuseră 37 de ani de când un cal de curse nu mai luase cu asalt Tripla Coroană americană, dar temperamentalul American Pharoah i-a făcut pe pariorii din întreaga lume să stea pe marginea scaunului în timp ce a luptat din greu pentru a o lua cu doar o lungime. În 2015, American Pharoah a adăugat Breeder’s Cup Classic la Tripla Coroană – învingând un lot de talie mondială – devenind astfel primul campion de „Grand Slam” din istorie.

Zayat Stabbles – American Pharoah

Nume de cai în lumina reflectoarelor – Cai celebri

Mister Ed, un cal vorbitor, a fost unul dintre primii cai de la televizor iubit de copii și copii mari deopotrivă.

Silver, a debutat pentru prima dată în „Pe aripile vântului” devenind mai târziu calul Lone Rangers cunoscut sub numele de Silver.

Trigger, drumul parcurs de Roy Rogers și care îi numește pe numeroșii cai care au umplut rolul.

Flicka, romanul pentru copii al lui Mary O’Hara din 1941 a debutat în film în 1955 în lansarea filmului „My Friend Flicka”.

Secretariat, Making of the Movie, de Bill Doolittle.

Fury, serial de televiziune din 1955 – 1961, urmărit în toată lumea, cunoscut uneori sub numele de Brave Stallion, dar mai ales Fury.

Black Beauty, 1877, autobiografia Annei Sewell, devenită un clasic care a inspirat patru seriale de televiziune și opt filme. Cinci fapte fascinante despre Black Beauty

Black Stallion, filmat în 1979 – 11 lucruri pe care nu le-ați știut niciodată despre realizarea filmului Black Stallion

Seabiscuit, filmul „The Story of Seabiscuit” a fost lansat în cinematografe în 1949.

Topper, calul lui Hopalong Cassidy a jucat în „The Greatest Show on Earth”.

Calul tău poartă numele unui cal de curse preferat sau al unui cal de la televizor sau dintr-un film? Vă putem ajuta să vă arătați dragostea pentru favoritul dvs. cu o plăcuță cu numele grajdului sau al grajdului. Dacă tot sunteți aici, de ce să nu luați câte unul pentru fiecare?