Keselowski, Harvick își împart victoriile de etapă la Phoenix

Brad Keselowski a beneficiat de o roată slăbită a lui Chase Elliott pentru a prelua conducerea în turul 156 și pentru a câștiga etapa a doua a cursei FanShield 500, duminică, la Phoenix Raceway. Pentru Keselowski, aceasta a fost prima sa victorie de etapă din sezonul 2020 al NASCAR Cup Series și a marcat o revenire remarcabilă după incidentul din etapa 1, care l-a implicat și pe Denny Hamlin și l-a scos din cursă pe Ryan Blaney.

Kevin Harvick, câștigătorul etapei 1, a continuat să arate viteză în etapa 2, terminând pe locul doi. Harvick a pierdut conducerea în turul 132 în favoarea lui Elliott din cauza unei opriri lente la boxe, coborând până pe locul 6, dar și-a revenit frumos spre finalul etapei.

RELAȚIE: Rezultatele etapei 2

Pe când vorbim de reveniri și reveniri, Martin Truex Jr. a terminat pe locul trei în etapa 2, după ce a început cursa din spate pentru o schimbare de motor la începutul weekend-ului. Truex a deținut pentru scurt timp conducerea în etapa 2 (tururile 138-140) când a trecut prin interiorul lui Keselowski și Elliott, care au fost aproape de a se lovi de uși în timp ce se luptau la exterior pentru conducere.

Candidatul Sunoco Rookie of the Year Tyler Reddick a continuat să impresioneze cu un loc patru în etapa 2, în timp ce Kyle Busch a terminat al cincilea. Aric Almirola, Joey Logano, Clint Bowyer, Kyle Larson și Cole Custer au completat topul 10.

Etapa 1

Kevin Harvick a preluat conducerea de la Chase Elliott la boxe și a rezistat pentru a câștiga etapa 1 în cursa FanShield 500 de duminică de la Phoenix Raceway. „Regele Cactusului” a revenit în frunte pe un circuit pe care are deja nouă victorii în NASCAR Cup Series.

Harvick a sărit în fața lui Elliott cu o oprire rapidă la boxe după ce Ricky Stenhouse Jr. a adus primul steag de avertizare al cursei în turul 58, când s-a rotit în virajul 2 și a avariat Chevrolet-ul JTG Daugherty Racing nr. 47. Harvick a câștigat etapa, prima sa la Phoenix, în ciuda faptului că Elliott a condus 60 din primele 75 de tururi.

Elliott a ocupat locul doi în etapă, cu Joey Logano al treilea, Matt DiBenedetto al patrulea și Kyle Busch al cincilea. Câștigătorul de săptămâna trecută, Alex Bowman, a fost al șaselea, urmat de Martin Truex Jr., Aric Almirola, Tyler Reddick și Erik Jones pentru a completa top 10. Truex a coborât în spate la start din cauza unei schimbări de motor la începutul weekend-ului.

Liderul clasamentului, Ryan Blaney, și-a văzut ziua încheiată prematur după ce a intrat în coliziune cu Denny Hamlin, care l-a lovit pe Brad Keselowski, la ieșirea din virajul 3 în turul 64. Blaney, liderul punctelor, era pe linia de sosire pe locul 37, în timp ce Keselowski și Hamlin au rămas pe pistă în ciuda pagubelor.