Lungimea unui meci de Cupa Mondială: Câte minute durează un meci de fotbal?

Un meci de fotbal, fie că este vorba de Cupa Mondială sau nu, durează 90 de minute, fără a pune la socoteală timpul de odihnă. Spre deosebire de majoritatea sporturilor americane, fotbalul are un cronometru care rulează, chiar și atunci când un jucător accidentat este îngrijit, cronometrul continuă să meargă. Meciurile din Cupa Mondială au două reprize de 45 de minute.

După fiecare repriză de 45 de minute, meciul intră în timpul de întrerupere, unde timpul este adăugat în funcție de perioada de timp în care jocul a fost suspendat. Nu există un timp prestabilit pentru timpul de întrerupere, dar de obicei este între 1-5 minute pentru fiecare repriză. Pauza durează aproximativ 15 minute, astfel încât fanii ar trebui să ia în calcul aproximativ două ore de la început până la sfârșit pentru un meci de fotbal de la Cupa Mondială. Aceasta este pentru meciurile din faza grupelor. Criticii de fotbal citează adesea lipsa de goluri ca motiv pentru lipsa de entuziasm, dar fotbalul este destul de rapid dacă se ia în considerare durata sa totală în comparație cu alte sporturi.

După ce Cupa Mondială ajunge în 16-imile de finală, pot exista prelungiri, care sunt similare cu prelungirile din alte sporturi. Dacă un meci este la egalitate după 90 de minute plus timpul de întrerupere, meciul se îndreaptă spre prelungiri, care sunt două reprize de 15 minute. Nu există un gol de aur în care meciul se încheie odată ce se înscrie un gol. După încheierea celor două reprize de prelungiri, se va trece la lovituri de pedeapsă dacă o echipă nu conduce. Pentru loviturile de pedeapsă, fiecare echipă are inițial cinci încercări. Echipa cu cele mai multe goluri marcate după cinci încercări câștigă, iar la loviturile de pedeapsă se trece la moarte subită dacă nu există un lider după primele cinci încercări

Iată cum a conturat FIFA durata meciurilor de la Cupa Mondială în manualul său.

1. Toate meciurile se vor juca în conformitate cu Legile Jocului în vigoare
la momentul desfășurării competiției și așa cum sunt stabilite de Consiliul Asociației Internaționale de Fotbal
. În cazul oricărei discrepanțe în interpretarea
Legilor Jocului, versiunea în limba engleză va face autoritate.
2. Fiecare meci va dura 90 de minute, cuprinzând două reprize a câte 45 de minute, cu o
repriză de 15 minute.
3. În cazul în care, în conformitate cu prevederile prezentului regulament, la finalul timpului regulamentar de joc, se vor juca prelungiri
în urma unei egalități, acestea vor fi întotdeauna
constituite din două reprize a câte 15 minute fiecare, cu un interval de cinci minute la
finalul timpului regulamentar de joc, dar nu între cele două reprize de prelungiri.
4. Dacă scorul este încă egal după prelungiri, se vor executa lovituri de pedeapsă pentru a
determina învingătorul, în conformitate cu procedura descrisă în Legile
jocului.

Dacă un meci ajunge în prelungiri, durata reală a jocului poate fi împinsă la trei ore sau mai mult. Formatul Cupei Mondiale este interesant prin faptul că meciurile se termină după 90 de minute în faza grupelor, chiar dacă există un egal. Egalitățile sunt permise deoarece clasamentul grupelor se bazează pe un sistem de puncte cu lovituri de departajare. Odată ce Cupa Mondială ajunge în 16-imile de finală, ea se transformă într-un turneu tradițional cu o singură eliminare. Acesta este momentul în care intră în joc prelungirile și loviturile de departajare.