Sharks au pierdut *după ce au marcat un gol cu poarta goală cu un minut înainte de final

San Jose Sharks au marcat un gol cu poarta goală cu exact un minut înainte de final împotriva celor de la Washington Capitals, duminică, de obicei cel mai sigur semn că meciul a fost pus pe gheață. Cu toate acestea, zeii hocheiului au decis să facă ravagii, pentru că, cititorule, sunt aici pentru a-ți spune că Rechinii nu au câștigat acest meci.

Logan Couture a fost cel care a marcat golul cu poarta goală la 19:00 din repriza a treia, oferindu-i lui San Jose un avantaj de 4-2. A fost potrivit ca Couture să pună meciul deoparte, din moment ce el este cel mai bun marcator al echipei și căpitanul lui Sharks. A fost o zi mare pentru căpitani în Washington D.C., duminică fiind, de asemenea, a 10-a aniversare a faptului că Alex Ovechkin a primit „C”-ul pe tricoul lui Capitals.

Golurile cu poarta goală sunt sinonime cu victoria. Ele sunt produsul secundar inevitabil al unei echipe în urmă disperate care face tot ce poate pentru a se argăsi din nou în ea, trăgând portarul pentru mai multă ofensivă, doar pentru a-și vedea speranțele spulberate atunci când un puc alunecă inofensiv într-o plasă nesupravegheată. Au existat 200 de goluri cu plasa goală în acest sezon în NHL intrând duminică, și toate au venit în victorii.

Întrebați-i doar pe Capitals.

„Sigilează-l”, au spus ei. Dar numai un minut de timp real (13 secunde de timp de joc) mai târziu, Washington a văzut o speranță.

Dar chiar și cu acel gol, Capitals a rămas în urmă cu unul cu 47 de secunde rămase. Calea lor spre victorie era încă dificilă. Sharks erau încă foarte mult în locul șoferului. Apoi, brusc, nu mai erau.

T.J. Oshie a marcat cu 15 secunde rămase din timpul regulamentar, apoi Lars Eller a marcat la puțin peste două minute în prelungiri. Portarul Caps, Braden Holtby, a primit o pasă de gol, pentru că sigur, de ce nu.

Capitals există de 45 de sezoane. Aceasta este prima dată când au revenit vreodată de la un deficit de mai multe goluri în ultimul minut al regulamentului pentru a câștiga. Este doar a șaptea oară în istoria NHL când se întâmplă așa ceva!

Cu două goluri în minus cu un minut înainte de final, Capitals a avut o șansă minusculă de 0,38% de a câștiga acest meci, conform Money Puck.

În ultimele 40 de sezoane din NHL, aceasta este a cincea oară când o echipă a pierdut după ce a marcat un gol cu poarta goală. Deci, da, acest lucru este destul de rar.

De la un avantaj de două goluri cu un minut rămas, la o pierdere de doar 181 de secunde de joc mai târziu. Acesta este un mod brutal pentru Sharks de a pierde, și un mod incredibil pentru Washington de a câștiga.