UCLA Anderson School of Management – Clasa 2022 Profil și raport de angajare 2020

Abonează-te la conținutul nostru Dezabonare

De la înființarea sa în 1935, UCLA Anderson School of Management și-a concentrat ideologia de predare pe pregătirea viitorilor lideri care evoluează odată cu schimbarea peisajului de afaceri. UCLA Anderson oferă o serie de diplome legate de afaceri și, de asemenea, administrează 8 centre care reunesc membri ai facultății, studenți și lideri de opinie pentru a dezvolta soluții inovatoare pentru mai multe domenii de afaceri.

Cu un corp profesoral premiat și o infrastructură de clasă mondială, UCLA Anderson oferă educație în domeniul managementului la peste 1600 de studenți în fiecare an, prin intermediul MBA-ului cu normă întreagă, al MBA-ului executiv și al altor programe.

Dacă UCLA Anderson este școala de afaceri pe care o vizați, acest articol vă va ajuta în cercetarea profilului clasei și a perspectivelor de carieră pe care le poate oferi programul său de MBA full-time.

Programul MBA UCLA Anderson

Mai jos găsiți detalii despre profilul clasei 2022 a programului full-time MBA de la UCLA Anderson, costul de participare, salariul mediu.

S. Nr. UCLA Anderson MBA Numere
1 Media GMAT 706
2 Media GPA 3.1 – 3.8
3 Class Size (enrolled in the class of 2020) 360
4 GMAT Range 660 – 740
5 Work Experience (Average) 4.5 ani
6 Costul estimat al școlarizării (Taxa de școlarizare + Cheltuieli de trai pe an) 2020 – 2021 114$,954
7 Solicitare primită 2,865
9 Salariu mediu de bază 130$,000
10 Median Signing Bonus 30.000$

Iată lista cu costul total (taxa de școlarizare + cheltuielile de trai) al programelor MBA de top din întreaga lume.

Localizare

110 Westwood Plaza,
Gold Hall, Suite B201
Los Angeles, CA 90095

Dean – Alfred E. Osborne

Admissions Office

Email: [email protected]

Mediile sociale – Facebook, Twitter, YouTube, LinkedIn

UCLA Anderson MBA Incoming class profile 2022

Iată statisticile detaliate cu privire la clasa viitoare de MBA a UCLA Anderson din 2022.

Aplicații primite 2,865
Înscriși 360
GMAT Scores 660 – 740
Undergraduate GPA 3.1- 3.8
Vârsta medie 28
% de femei în clasă 40%
%. de cetățeni internaționali 36%
Țări reprezentate 37

Pre-MBA Industry

Întreprinderile de înaltă tehnologie au trimis un număr important de absolvenți (26%) la Anderson, ceea ce poate nu este surprinzător având în vedere numărul de start-up-uri tehnologice din regiunea LA. Sectorul bancar/financiar reprezintă 22% din populația studențească, iar consultanța se află pe locul al treilea cu 15%.

Restul clasei are experiență de lucru în industrii precum sănătate, retail, imobiliare, media și non-profit.

UCLA Anderson Pre-MBA Industry – Promoția MBA 2022 Procentualitate
Consulting 15%
Servicii financiare 22%
High Technology 26%
Non-profit și publice 10%
Sănătate/ Biotehnologie 6%
Bunuri de consum 10%
Bunuri imobiliare 6%
Entertainment & Media 5%

UCLA Anderson MBA Application Deadlines 2021

UCLA Anderson ia în considerare toate aspectele candidatului și pune accentul pe selectarea binepersoane bine rotunjite care își pot folosi programul pentru a avea un impact la locul de muncă și în comunități. Ei iau în considerare scorurile academice, cum ar fi GRE sau GMAT, recomandările și eseurile pentru a preselecta candidații. Selecția finală se bazează pe interviul pentru care sunt invitați doar candidații preselectați.

Ca întotdeauna, concurența este acerbă și este foarte important să aveți aplicația pregătită până la runda 1 sau runda 2.

Runda de aplicare la UCLA Anderson MBA Data limită de aplicare Decizia de admitere
Runda 1 2 octombrie 2020 18 decembrie, 2020
Runda 2 8 ianuarie 2021 26 martie 2021
Runda 3 16 aprilie, 2021 21 mai 2021

Aflați aici de ce este important să aplicați în Runda 1 sau Runda 2.

UCLA Anderson School of Management: Employment Report

Localizarea din Los Angeles a menținut accentul de recrutare ferm pe companiile Tech. industria Tech a reprezentat aproape o treime din locurile de muncă oferite absolvenților de la UCLA Anderson. Consultanța ocupă locul al doilea, cu 25,4% din locurile de muncă, iar un sortiment de servicii financiare a reprezentat 14,5% din ofertele preluate de studenți.

Iată o privire detaliată asupra statisticilor de angajare în funcție de industrie și de funcția postului.

Angajarea în funcție de industrie

Industria Tech a recrutat 31,8% din absolvenții MBA 2020 de la UCLA Anderson. Dar absolvenții cu oferte de la firmele de consultanță au obținut cele mai bune salarii. Salariul mediu anual de bază pentru un proaspăt absolvent de MBA în Consultanță a ajuns la 152.316 dolari!

Mai jos găsiți raportul detaliat de angajare a absolvenților MBA UCLA Anderson promoția 2020:

Sector de activitate Percent Salariu mediu anual de bază Intervalul salariului de bază Bonus mediu de angajare
Consulting 25.4% $152,316 $100,000-$185,000 $31,241
Produse de consum 6.4% 133,929$ 92,00$-$145,000$ 23,000$
Energie/utilitare 1.3% NA NA NA
Divertisment/Media 5.5% 110.233$ 70.000$-$137.000$ 21.000$
Bănci de investiții 5.1% 145.000$ 110.000$- 150.000$ 55.000$
Managementul investițiilor 4.7% 139.545$ 75.000$-$210.000$ 54.000$
Servicii financiare – altele 4.7% $131,830 $110,000-$180,000 $23,786
Sănătate 4.7% 120.500$ 70.000$-$137.000$ 21.000$
Întreprinderi nonprofit și întreprinderi sociale 2.1% 124,667$ 112,000$-$147,000$ NA
Imobiliare 6.4% $123,262 $78,000-$150,000 $16,250
Tehnologie 31.8% 125.385$ 55.000$-$162.000$ 32.867$
Transport & Logistică 0.8% NA NA NA
Altele 1.2% NA NA NA NA

Angajare în funcție de funcție

Să rămânem în tendință UCLA Anderson a trimis cel mai mare număr de studenți din promoția sa către cariere în consultanță (27,1%) și finanțe/contabilitate (27,5%). Iată ocuparea forței de muncă în cadrul UCLA Anderson MBA în funcție de funcție:

Repartiție pe funcții Porcentaj
Business / Dezvoltare corporativă 3.4%
Business Intelligence/Analytics 3.4%
Consulting 27.1%
Finance/Accounting 27,5%
General Management 6.8%
Planificare strategică 3%
Marketing / Vânzări 21,6%
Operațiuni/Logistică 3.4%
Alte 3.8%

Top Employers

  • Amazon
  • American Airlines
  • Amgen
  • AT&T
  • Bank of America Merrill Lynch
  • Boston Consulting Group
  • Citi
  • Deloitte
  • EY
  • Google
  • KPMG LLP
  • Mattel
  • McKinsey & Co.
  • Microsoft
  • PwC
  • ZS Associates

UCLA Anderson School of Management – Notable Alumni

UCLA Anderson are peste 39.000 de absolvenți răspândiți în peste 75 de țări. Unii dintre absolvenții notabili ai UCLA Anderson School of Management sunt:

  • Susan Wojcicki, CEO, YouTube
  • Larry Fink, președinte și CEO, BlackRock Inc.
  • Dan Beckerman, președinte și CEO, AEG
  • Jim Moffatt, vicepreședinte, Deloitte Consulting
  • Rosie O’Neill, co-fondator și co-CEO, Sugarfina
  • Martine Rothblatt, fondator, SiriusXM, CEO, United Therapeutics
  • Andrew Campion, EVP, Chief Financial Officer, Nike Inc.
  • Christine McCarthy, Senior EVP, și CFO, The Walt Disney Company
  • Stewart Bainum Jr., președinte al consiliului de administrație și director executiv al Manor Care of America, Inc.
  • Sue Baumgarten, vicepreședinte corporativ la Raytheon Company și președinte al Raytheon International
  • Brian Biro, autor și unul dintre cei mai importanți vorbitori și profesori de leadership din lume
  • Lisa Brummel a ocupat funcția de director de resurse umane, Microsoft
  • Kimberly Cayce, fondator & CEO, KALYX Technologies, Inc.
  • Paul Colichman, CEO al Here Media.
  • Lauren Ward Larsen, președinte și ambasador șef al Fundației pentru Centrele de Sânge din America

Alte programe MBA pe care ar trebui să le luați în considerare

Școli de profil: Harvard, Wharton, Wharton, Booth, Columbia, Kellogg
Școli de potrivire: Michigan (Ross), NYU (Stern), Yale SoM, Duke Fuqua
Scoli de siguranță: Cornell (Johnson), Indiana (Kelley), Georgetown (McDonough)

FAQs- UCLA Anderson MBA Program

Cât durează MBA în UCLA Anderson?

UCLA Anderson MBA oferă un program de MBA de doi ani, cu normă întreagă.

Ce GPA am nevoie pentru UCLA Anderson MBA?

Media GPA pentru clasa de intrare în 2021 este între 3,1-3,8.

Cât costă un MBA la UCLA Anderson?

Pentru lotul incoming UCLA Anderson MBA 2022 este de 114.954 de dolari. Cu toate acestea, există și alte costuri, cum ar fi cazarea și costul vieții pe care le suportați. Aflați cum să vă reduceți costul MBA aici.

Ce scor GMAT am nevoie pentru UCLA Anderson MBA?

Ai nevoie de un scor GMAT de cel puțin 700+ pentru școlile de afaceri de top, cum ar fi UCLA Anderson. Scorul mediu GMAT pentru clasa Yale incoming din 2022 este de 706.

Care sunt școlile de afaceri de top din SUA?

Câteva dintre programele MBA de top din SUA sunt:
1. Stanford GSB
2. Wharton School of Business
3. MIT Sloan
4. Harvard Business School
5. MIT Sloan
Planificați să urmați un MBA în SUA? Iată un ghid pentru MBA în SUA.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.