Ilustrace zápasu Calcio Fiorentino z roku 1688

Jiné formy fotbalu se v Itálii hrály již ve starověku, nejstarší z nich bylo harpastum, které se hrálo v době Římské říše. Tato hra mohla mít vliv i na další formy v celé Evropě v důsledku expanze říše, včetně středověkého fotbalu. Od 16. století se na náměstí Santa Croce ve Florencii hrálo Calcio Fiorentino, další druh fotbalu odlišný od moderní hry. Mezi hráči této hry byli i někteří slavní Florenťané, zejména rodina Medicejských včetně Piera, Lorenza a Alessandra de‘ Medici. Hru hráli i papežové jako Klement VII, Lev XI a Urban VIII, kteří ji hráli ve Vatikánu. Pro fotbal v Itálii se později vžil název calcio („kopaná“).

Vzniká italský fotbal: Turín a JanovUpravit

Moderní varianta hry se do Itálie dostala v 80. letech 19. století. Edoardo Bosio, obchodní dělník v britském textilním průmyslu, navštívil Anglii a seznámil se s touto hrou. V roce 1887 se vrátil do Turína a byl motivován, aby pomohl rozšířit fotbal ve své vlasti. V témže roce založil první fotbalový klub v Itálii, Torino Football and Cricket Club, zatímco Nobili Torino („Turínští šlechtici“) brzy následovali. Druhý klub nesl jméno noblesa, protože v něm působil vévoda z Abruzzi a Alfonso Ferrero di Ventimiglia (který se později stal prezidentem Italské fotbalové federace (FIGC)). Oba kluby se v roce 1891 spojily a vznikl Internazionale Football Club Torino,

Janovský kriketový a fotbalový klub, který vznikl jako kriketový klub pro reprezentaci Anglie v zahraničí, založili Angličané v roce 1893. O tři roky později, v roce 1896, přišel do Janova muž jménem James Richardson Spensley, který zavedl fotbalovou sekci klubu a stal se jeho prvním manažerem.

V roce 1898 vznikla konkurenční federace FIGC, jejíž centrum bylo původně v Turíně a prvním prezidentem se stal Mario Vicary. FIGC vytvořila italský fotbalový šampionát, jehož čtyřmi zakládajícími kluby byly: Janov, FBC Torinese, Ginnastica Torino a Internazionale Torino. První soutěž se konala 8. května 1898 na stadionu Velodromo Umberto I v Turíně a vyhrál ji Janov. Ačkoli bylo zpočátku běžné, že se kluby účastnily jak soutěží FIGC, tak FNGI, tituly získané v mistrovství FIGC jsou jediné, které jsou oficiálně uznávány současnou ligou.

V následujících letech byla soutěž (nazývaná Prima Categoria) strukturována do regionálních skupin, přičemž vítězové jednotlivých skupin se účastnili play-off, jehož koneční vítězové byli vyhlášeni mistry. Až do roku 1904 turnaji dominoval Janov, který získal 6 titulů během 7 let. V letech 1905 až 1908 se o titul a Spensleyho pohár bojovalo ve finálové skupině mezi regionálními šampiony. Juventus získal svůj první titul a Spensley Cup v roce 1905, ale následující dva šampionáty vyhrál Milán.

Italizace a „rozdělení“ mistrovstvíRedakce

V listopadu 1907 uspořádala FIF v jedné sezóně dvě mistrovství:

1. Italské mistrovství, hlavní turnaj, kde směli hrát pouze italští hráči; vítězové byli vyhlášeni Campioni d’Italia (mistry Itálie) a získávali Coppa Buni
  2. Federální mistrovství, vedlejší turnaj, kde směli hrát i zahraniční hráči (pokud žili v Itálii); vítězové by byli vyhlášeni Campioni Federali (federální mistři) a získali by Coppa Spensley

FIF chtěla uspořádat dvě různá mistrovství, aby umožnila slabším klubům složeným pouze z italských hráčů („squadre pure italiane“, „čistě italské týmy“) získat národní titul a současně odsunout velké kluby složené převážně ze silnějších zahraničních hráčů („squadre spurie internazionali“, „falešné mezinárodní týmy“) do vedlejší soutěže o „cenu útěchy“. Většina velkých klubů (Janov, Turín a Milán) se na protest proti autarkní politice FIF z obou šampionátů odhlásila. Federální mistrovství vyhrál Juventus před Dorií, zatímco italské mistrovství 1908 a Coppa Buni vyhrálo Pro Vercelli, když porazilo Juventus, Dorii a US Milán. Federální mistrovství, které vyhrál Juventus, však bylo později FIGC zapomenuto kvůli bojkotu ze strany disidentských klubů.

V sezóně 1909 byly opět uspořádány dva různé šampionáty, přičemž Coppa Oberti nahradila Coppa Spensley pro federální mistrovství. Tentokrát se většina velkoklubů rozhodla odstoupit pouze z italského mistrovství, aby se federální soutěž stala nejvýznamnější soutěží a italská se zmenšila. Federální mistrovství vyhrálo Pro Vercelli, které ve finále porazilo US Milán, zatímco italské mistrovství vyhrál Juventus, který ve finále opět porazil US Milán. Strategie nespokojenců však vyšla: neúspěch italského mistrovství, které vyhrál Juventus, přiměl FIGC, aby později uznala federální mistrovství Pro Vercelli jako „Campioni d’Italia 1909“ a distancovala se od druhého turnaje.

Formát byl upraven pro sezónu 1909-10, která se hrála ligovým formátem. Zúčastnilo se jí devět klubů, které hrály každý s každým doma i venku. Rozdělení na federální a italské mistrovství nebylo zcela zrušeno, protože při sjednocování těchto soutěží bylo naposledy rozhodnuto o přidělení dvou titulů na konci sezóny. FIGC totiž stanovila, že za federálního mistra (nyní se z něj stal hlavní titul) bude vyhlášen klub, který se umístí na prvním místě v celkové klasifikaci, zatímco za italského mistra (nyní se z něj stal vedlejší titul) bude uznán klub, který se nejlépe umístí mezi čtyřmi „čistě italskými týmy“ v závislosti na vzájemných zápasech. Na konci sezóny se Pro Vercelli i Inter umístily na prvním místě, takže pro přidělení federálního titulu bylo nutné play-off (ten italský získal Pro Vercelli). Tato sezóna znamenala první vítězství pro Internazionale, které ve finále porazilo Pro Vercelli výsledkem 10:3. I italský titul, který získal tým Pro Vercelli, byl později zapomenut.