Vyrovnaní Mavericks před sezonou porazili Bucks 128:112

Nedokonalé zakončování zápasů a neschopnost převzít zodpovědnost ve třetích čtvrtinách patřily v minulé sezoně ke dvěma nejpalčivějším problémům Mavericks.

V exhibiční sezoně, včetně pondělní generálky, v níž se dlouho dařilo hráčům základní sestavy i klíčovým hráčům rezervy, tyto problémy zmizely.

Podporováni ve třetí čtvrtině zadáky Lukou Dončičem a Joshem Richardsonem a s houfem energických rezerv, které dominovaly ve čtvrté čtvrtině, Mavericks podruhé během tří dnů převálcovali Milwaukee vítězstvím 128:112 ve Fiserv-Forum aréně.

Základní hráči odehráli spoustu minut, což bylo podle trenéra Ricka Carlislea částečně z kondičních důvodů, ale také proto, aby se na hřišti více propojili, protože před sezonou odehráli jen tři zápasy a tréninkový kemp je kratší než obvykle.

Výsledek? Mavericks překonali desetibodový poločasový deficit smrtící třetí čtvrtinou, v níž hráli prakticky po celou dobu základní sestavy. Ve čtvrté čtvrtině se pak na palubovku dostali rezervní hráči a dvoubodový náskok proměnili, když trefili 56,5 procenta střel, z toho 6 z 11 za tři body.

„Druhý poločas byl úžasný,“ řekl trenér Rick Carlisle. „Koncentrace byla skvělá, nálada byla ta tam. … lavička do toho šla naplno. Druhý poločas je to, co chceme dělat a jak chceme hrát. A musíme se poučit z prvního poločasu.“

To bylo laskavé, protože Mavericks se v prvních 24 minutách trápili.

Ale vytrvali, hlavně díky základní sestavě, která dala dohromady 50 bodů, než se po třetí čtvrtině posadila.

„Byl to velký krok,“ řekl Dončić. „Cítil jsem se mnohem lépe. Myslím, že celý tým se cítil lépe.“

Nikdy není příliš brzy na udávání tónů pro novou sezonu a Mavericks se líbilo, jak ve třetí čtvrtině nastoupili a převzali iniciativu proti týmu, který je opět jedním z favoritů Východní konference poté, co v každé z posledních dvou sezon vedl NBA v počtu vítězství.

„V prvním zápase jsme je docela dobře dostali (výhra 112:102) a oni se chtěli vrátit a jít na nás,“ řekl Tim Hardaway Jr. „Bylo to jen o tom, jak se chystáme přijmout jejich úder. A myslím, že první a druhá skupina odvedly ve druhém poločase skvělou práci, postaraly se o to, abychom se zastavili a tlačili se do útoku.“

„Už když jsme přišli o poločase, trenér řekl: udáme tón. J-Rich se začal znovu rozjíždět. Luka vjel do koše. To opravdu udalo tón a ve třetí čtvrtině nám to hodně pomohlo v obraně.“

Vypadá to, že na tuto strategii by si fanoušci Mavericks měli zvyknout, přinejmenším do doby, než se někdy v lednu vrátí Kristaps Porzingis.

Carlisle řekl, že základní pětka ve složení Dončič, Richardson, Dwight Powell, Dorian Finney-Smith a Hardway pracuje téměř výhradně spolu – proto byli v pondělí skoro pořád spolu.

„Část toho je kondice, část toho je vzájemné poznávání,“ řekl Carlisle. „Skupina spolu hrála prakticky každý den tréninkového kempu. Moc jsme je nemíchali, protože jsme měli několik nových hráčů.

„A druhá jednotka byla také prakticky každý den spolu. Když se dostaneme do zápasů, nebudou to hokejové změny v sestavě, co se týče střídání. Všichni budou muset být připraveni.“

Druhá skupina určitě byla, když se na začátku čtvrté čtvrtiny odtrhla od Bucks. Bylo to opakování toho, co tento celek předvedl ve třetí čtvrtině středečního zápasu.

„Jako skupina drželi při sobě,“ řekl Carlisle. „Bylo to dlouhé čekání na návrat, protože jsem se rozhodl hrát s rozehrávači v podstatě celou třetí čtvrtinu, jednak abych je viděl, jak uzavírají čtvrtinu, a jednak abychom získali nějakou kondici. A druhá jednotka se objevila na začátku čtvrté části a odvedla opravdu dobrou práci.“

To, že se Mavericks po dvou zápasech proti silným Bucks posunuli v přípravě na 2:0, je povzbudivé. Poslední předsezonní zápas odehrají ve čtvrtek v American Airlines Center proti Minnesotě.

Ve dvou zápasech proti Bucks ale odvedli spoustu potřebné práce.

Dončić dal 15 ze svých 27 bodů ve třetí čtvrtině, kdy spolu s Giannisem Antetokounmpo předvedli show, jaká se sluší na dva superhvězdné kandidáty na titul MVP.

V tomto ohledu Bucks poskytli Mavericks skvělý vzor, který by měli následovat. Řecký šílenec měl před Lukou pětiletý náskok, ale Mavericks doufají, že se na úroveň Milwaukee coby legitimního uchazeče o titul dostanou dříve než později.

Když byl Antetokounmpo v roce 2013 draftován, Bucks v pěti z předchozích sedmi sezon chyběli v play-off. Když byl Dončič draftován, Mavericks se potýkali s tříletou absencí v play-off, kam se nakonec vrátili v minulé sezoně.

Pokud jsou první dva předsezonní zápasy přesným ukazatelem, vzestupná tendence pokračuje.

Twitter: @ESefko