A labdarúgás más formáit is játszották Itáliában az ókorban, a legkorábbi a Harpastum volt, amelyet a Római Birodalom idején játszottak. Ez a játék a birodalom terjeszkedése miatt Európa-szerte más formákra is hatással lehetett, beleértve a középkori labdarúgást is. A 16. századtól kezdve a firenzei Piazza Santa Croce téren játszották a Calcio Fiorentinót, egy másik, a modern játéktól eltérő futballkódexet. Néhány híres firenzei is a játékosok között volt, különösen a Medici család, köztük Piero, Lorenzo és Alessandro de’ Medici. Olyan pápák is játszottak a Vatikánban, mint VII. Kelemen, XI. és VIII. A calcio (“rúgás”) elnevezést később átvették a labdarúgásra Olaszországban.

Megszületett az olasz labdarúgás: Torinó és GenovaSzerkesztés

A játék modern változata az 1880-as években került Olaszországba. Edoardo Bosio, a brit textiliparban dolgozó kereskedő munkás Angliában járt, és megtapasztalta a játékot. Visszatért Torinóba 1887-ben, és az volt a motivációja, hogy segítsen elterjeszteni a labdarúgást hazájában. Még abban az évben megalapította az első olaszországi futballklubot, a Torino Football and Cricket Clubot, míg a Nobili Torino (“torinói nemesek”) hamarosan követte. A második klub azért viselte a nemes nevet, mert benne volt az Abruzzi herceg és Alfonso Ferrero di Ventimiglia (aki később az Olasz Labdarúgó Szövetség (FIGC) elnöke lett). A kettő 1891-ben egyesült az Internazionale Football Club Torino,

Genoa Cricket and Football Club, amely az Angliát külföldön képviselő krikettklubként alakult, és amelyet angolok alapítottak 1893-ban. Három évvel később, 1896-ban egy James Richardson Spensley nevű férfi érkezett Genovába, aki bevezette a klub labdarúgó-szekcióját, és ő lett a klub első menedzsere.

1898-ra megalakult a rivális szövetség, a FIGC, amelynek központja eredetileg Torinóban volt, első elnöke pedig Mario Vicary. A FIGC hozta létre az olasz labdarúgó-bajnokságot, amelynek négy alapító klubja a következő volt: Genoa, FBC Torinese, Ginnastica Torino és Internazionale Torino. Az első versenyt a torinói Velodromo Umberto I-ben rendezték meg 1898. május 8-án, amelyet a Genoa nyert meg. Bár a korai időszakban gyakori volt, hogy a klubok a FIGC és az FNGI versenyein is indultak, a FIGC bajnokságban szerzett címek az egyetlenek, amelyeket a mai liga hivatalosan elismer.

A következő években a bajnokságot (Prima Categoria néven) regionális csoportokra osztották, és az egyes csoportok győztesei rájátszásban vettek részt, amelynek végső győztesét bajnoknak nyilvánították. A bajnokságot 1904-ig a Genoa uralta, amely 7 év alatt 6 bajnoki címet nyert. 1905 és 1908 között a regionális bajnokok között döntő csoportot rendeztek a bajnoki cím és a Spensley-kupa elnyeréséért. A Juventus 1905-ben nyerte az első bajnoki címét és a Spensley-kupát, de a következő két bajnokságot a Milan nyerte.

Az olaszosítás és a bajnokság “felosztása “Szerkesztés

1907 novemberében a FIF két bajnokságot szervezett egy szezonban:

1. Olasz bajnokságot, a főversenyt, ahol csak olasz játékosok játszhattak; a győzteseket Campioni d’Italiának (olasz bajnokoknak) kiáltották ki, és elnyerték a Coppa Buni
  2. Szövetségi bajnokságot, egy másodlagos versenyt, ahol külföldi játékosok is játszhattak (ha Olaszországban éltek); a győzteseket Campioni Federali (szövetségi bajnokok) néven hirdették volna ki, és elnyerték volna a Coppa Spensley

A FIF két különböző bajnokságot akart rendezni, hogy a gyengébb, csak olasz játékosokból álló klubok (“squadre pure italiane”, “tiszta olasz csapatok”) megnyerhessék az országos bajnoki címet, és ezzel egyidejűleg a nagy klubokat, amelyek főként erősebb külföldi játékosokból állnak (“squadre spurie internazionali”, “hamis nemzetközi csapatok”) egy kisebb versenyben “vigaszdíjra” kiengedjék. A nagy klubok többsége (Genoa, Torino és Milan) mindkét bajnokságból visszalépett, hogy így tiltakozzon a FIF önkényuralmi politikája ellen. A szövetségi bajnokságot a Juventus nyerte a Doria ellen, míg az 1908-as olasz bajnokságot és a Coppa Buni-t a Pro Vercelli nyerte a Juventus, a Doria és az US Milanese legyőzésével. A Juventus által megnyert szövetségi bajnokságot azonban a FIGC később elfelejtette, a disszidens klubok által tett bojkott miatt.

Az 1909-es szezonban a két különböző bajnokságot ismét megrendezték, a Coppa Oberti helyett a Coppa Spensley-t a szövetségi bajnokságban. Ezúttal a nagy klubok többsége úgy dönt, hogy csak az olasz bajnokságból vonulnak ki, hogy a szövetségi bajnokság legyen a legjelentősebb bajnokság, és az olasz bajnokság visszaszoruljon. A szövetségi bajnokságot a Pro Vercelli nyerte, a döntőben legyőzve az US Milanese-t, míg az olasz bajnokságot a Juventus nyerte, szintén az US Milanese-t legyőzve a döntőben. A disszidensek stratégiája azonban bevált: a Juventus által megnyert olasz bajnokság kudarca arra kényszerítette a FIGC-t, hogy később a Pro Vercelli szövetségi bajnokságát “Campioni d’Italia 1909” néven ismerje el, letagadva a másik tornát.

A formátumot módosították az 1909-10-es szezonra, amelyet bajnoki formában játszottak. Kilenc klub vett részt, akik otthon és idegenben is játszottak egymással. A szövetségi és az olasz bajnokság közötti megosztottságot nem szüntették meg teljesen, mert miközben egyesítették ezeket a bajnokságokat, utoljára döntöttek úgy, hogy a szezon végén két címet osztanak ki. A FIGC ugyanis megállapította, hogy szövetségi bajnoknak (immár főcímmé vált) az általános besorolásban első helyezett klubot nyilvánítják, míg olasz bajnoknak (immár másodlagos címmé vált) a négy “tiszta olasz csapat” közül a legjobb helyezést elért klubot ismerik el, a fej-fej melletti mérkőzések függvényében. A szezon végén a Pro Vercelli és az Inter egyaránt az első helyen végzett, így rájátszásra volt szükség a szövetségi cím kiosztásához (az olasz bajnoki címet a Pro Vercelli nyerte). Ebben a szezonban először nyert az Internazionale, amely a döntőben 10-3 arányban győzte le a Pro Vercellit. Később még a Pro Vercelli által megnyert olasz bajnoki cím is feledésbe merült.