Fotbalul în Italia

Ilustrație a unui meci de Calcio Fiorentino din 1688

În Italia s-au jucat și alte forme de fotbal în antichitate, cea mai veche fiind Harpastum, jucată în timpul Imperiului Roman. Este posibil ca acest joc să fi avut influență și asupra altor forme din întreaga Europă, datorită expansiunii Imperiului, inclusiv asupra fotbalului medieval. Începând cu secolul al XVI-lea, în Piazza Santa Croce din Florența s-a jucat Calcio Fiorentino, un alt cod de fotbal distinct de cel modern. Unii florentini celebri s-au numărat printre jucătorii acestui joc, în special familia Medici, printre care Piero, Lorenzo și Alessandro de’ Medici. De asemenea, papi precum Clement al VII-lea, Leon al XI-lea și Urban al VIII-lea au jucat acest joc la Vatican. Numele calcio („șut”) a fost adoptat mai târziu pentru fotbalul din Italia.

S-a născut fotbalul italian: Torino și GenovaEdit

Varianta modernă a jocului a fost adusă în Italia în anii 1880. Edoardo Bosio, un comerciant muncitor în industria textilă britanică, vizitase Anglia și experimentase jocul. S-a întors la Torino în 1887 și a fost motivat să ajute la răspândirea fotbalului în țara sa natală. El a fondat primul club de fotbal din Italia, Torino Football and Cricket Club, în acel an, în timp ce Nobili Torino („Nobilii din Torino”) a urmat în curând. Cel de-al doilea club a purtat numele de nobil, deoarece în el se aflau Ducele de Abruzzi și Alfonso Ferrero di Ventimiglia (care avea să devină mai târziu președinte al Federației Italiene de Fotbal (FIGC)). Cele două au fuzionat în 1891 pentru a forma Internazionale Football Club Torino,

Genoa Cricket and Football Club, care a fost format ca un club de cricket pentru a reprezenta Anglia în străinătate, fondat de englezi în 1893. Trei ani mai târziu, în 1896, un bărbat pe nume James Richardson Spensley a sosit la Genova, introducând secția de fotbal a clubului și devenind primul său manager.

Până în 1898 a fost formată federația rivală FIGC, cu centrul inițial la Torino și primul președinte ca Mario Vicary. FIGC a creat Campionatul italian de fotbal, cele patru cluburi fondatoare fiind: Genoa, FBC Torinese, Ginnastica Torino și Internazionale Torino. A cărui primă competiție a avut loc pe Velodromo Umberto I din Torino la 8 mai 1898 și a fost câștigată de Genoa. Deși la început era obișnuit ca cluburile să concureze atât în competițiile FIGC, cât și în cele ale FNGI, titlurile câștigate în campionatul FIGC sunt singurele recunoscute oficial de actuala ligă.

În anii următori, turneul (numit Prima Categoria) a fost structurat în grupe regionale, câștigătoarele fiecărei grupe participând la un baraj, iar cele care învingeau fiind declarate campioane. Până în 1904, turneul a fost dominat de Genoa, care a câștigat 6 titluri în 7 ani. Între 1905 și 1908 s-a disputat o Grupă Finală între campionii regionali pentru atribuirea titlului și a Cupei Spensley. Juventus a câștigat primul său titlu și Cupa Spensley în 1905, dar următoarele două campionate au fost câștigate de Milan.

Italianizarea și „divizarea” campionatuluiEdit

În noiembrie 1907, FIF a organizat două campionate în același sezon:

1. Campionatul Italian, turneul principal în care aveau voie să joace doar jucătorii italieni; câștigătorii urmau să fie proclamați Campioni d’Italia (Campionii Italiei) și să primească Coppa Buni
  2. Campionatul Federal, un turneu secundar în care aveau voie să joace și jucătorii străini (dacă locuiau în Italia); câștigătorii ar fi fost proclamați Campioni Federali (Campioni Federali) și ar fi primit Coppa Spensley

FIF dorea să organizeze două campionate diferite pentru a permite cluburilor mai slabe compuse doar din jucători italieni („squadre pure italiane”, „echipe pur italiene”) să câștige titlul național și pentru a retrograda simultan cluburile mari compuse în principal din jucători străini mai puternici („squadre spurie internazionali”, „echipe internaționale false”) într-o competiție minoră pentru un „premiu de consolare”. Majoritatea cluburilor mari (Genoa, Torino și Milano) s-au retras din ambele campionate pentru a protesta împotriva politicii autarhice a FIF. Campionatul federal a fost câștigat de Juventus în fața lui Doria, în timp ce Campionatul italian 1908 și Coppa Buni au fost câștigate de Pro Vercelli, învingând Juventus, Doria și US Milanese. Cu toate acestea, Campionatul Federal câștigat de Juventus a fost ulterior uitat de FIGC, din cauza boicotului făcut de cluburile disidente.

În sezonul 1909, cele două campionate diferite au fost organizate din nou, cu Coppa Oberti în locul Coppa Spensley pentru Campionatul Federal. De data aceasta, majoritatea cluburilor mari decid să se retragă doar din Campionatul Italian, pentru a face din competiția federală cel mai relevant turneu și pentru a-l diminua pe cel italian. Campionatul Federal a fost câștigat de Pro Vercelli, învingând în finală pe US Milanese, în timp ce Campionatul Italian a fost câștigat de Juventus, învingând din nou în finală pe US Milanese. Cu toate acestea, strategia disidenților a funcționat: eșecul Campionatului Italian câștigat de Juventus a forțat FIGC să recunoască ulterior Campionatul Federal al lui Pro Vercelli drept „Campioni d’Italia 1909”, dezavuând celălalt turneu.

Formul a fost modificat pentru sezonul 1909-10, care s-a jucat în format campionat. Nouă cluburi au participat, jucând între ele atât acasă, cât și în deplasare. Despărțirea între campionatul federal și cel italian nu a fost complet abolită, deoarece, în timp ce se unificau aceste turnee, s-a decis pentru ultima dată să se atribuie două titluri la sfârșitul sezonului. De fapt, FIGC a stabilit că va fi proclamat campion federal (transformat acum în titlu principal) clubul clasat pe primul loc în clasamentul general, în timp ce va fi recunoscut drept campion italian (devenit acum titlu secundar) clubul cel mai bine clasat între cele patru „echipe italiene pure”, în funcție de meciurile directe. La finalul sezonului, Pro Vercelli și Inter s-au clasat ambele pe primul loc, astfel că a fost nevoie de un baraj pentru a atribui titlul federal (cel italian a fost câștigat de Pro Vercelli). În acest sezon s-a înregistrat prima victorie pentru Internazionale, care a învins în finală pe Pro Vercelli cu scorul de 10-3. Chiar și titlul italian câștigat de Pro Vercelli a fost uitat ulterior.