Regulile Ligii Naționale de Hochei

Articol principal: Penalitate (hochei pe gheață)

O penalitate este o pedeapsă pentru încălcări ale regulilor. Un arbitru dictează cele mai multe penalizări, în timp ce arbitrii de linie pot dicta doar infracțiuni tehnice evidente, cum ar fi prea mulți oameni pe gheață. În NHL, arbitrii de linie pot, de asemenea, să oprească jocul din cauza unei accidentări a unui jucător și pot raporta arbitrilor, în timpul oricărei întreruperi a jocului, orice circumstanțe referitoare la penalizări majore, de meci sau de conduită greșită, abuzuri asupra oficialilor (fizice sau de altă natură), comportament nesportiv sau penalizări de două ori mai mici pentru lovire cu crosa înaltă care cauzează o accidentare, care nu au fost detectate de arbitri.

În timpul unei penalizări, jucătorul care a comis infracțiunea este trimis în boxa de pedeapsă. Infracțiunile mici sunt considerate penalizări minore, iar jucătorul este ținut în afara gheții timp de două minute de joc. O infracțiune mai mare, cum ar fi un high-sticking care provoacă jucătorului victimizat o vătămare fizică vizibilă, este considerată dublă minoră, iar autorul este ținut în afara gheții timp de patru minute. Infracțiunile mai periculoase, cum ar fi bătaia, sunt considerate sancțiuni majore și au o durată de cinci minute. Echipa penalizată nu poate înlocui jucătorul de pe gheață și, prin urmare, este lipsită de personal pe durata penalizării. În mod normal, echipele de hochei au cinci patinatori (plus portarul) pe gheață. Dacă se dictează o penalizare minoră sau majoră, jocul devine „cinci contra patru” – cinci patinatori împotriva a patru patinatori.

Această situație se numește joc de putere pentru echipa care nu este penalizată și penalty kill pentru echipa penalizată. O echipă are mult mai multe șanse să înscrie la un joc de putere decât în timpul jocului normal. În cazul în care echipa penalizată primește un gol în timpul unei penalizări minore, penalizarea se încheie imediat. O dublă penalizare minoră este împărțită în două penalizări minore separate de două minute care sunt executate consecutiv. Acest lucru înseamnă că, dacă se înscrie un gol de către echipa aflată în avantaj înainte ca prima penalizare minoră să se încheie (înainte de expirarea celor două minute de avantaj), prima penalizare minoră se încheie și cronometrul penalităților scade la două minute. Dacă se înscrie un gol în timpul celei de-a doua sancțiuni minore (după expirarea celor două minute de joc de putere), penalizarea se încheie. Spre deosebire de penalizările minore, penalizările majore trebuie executate până la capăt, indiferent de numărul de goluri marcate în timpul jocului de putere. Atunci când o penalizare este pe punctul de a fi dictată, un oficial își va ridica brațul pentru a semnala ceea ce se numește „penalizare întârziată”. Jocul va continua până când echipa contravenientă atinge pucul, moment în care oficialul va anula jocul și va evalua penalizarea. În cazul în care o penalizare întârziată este anunțată și merge până la sfârșitul perioadei, atunci penalizarea completă se aplică în perioada următoare. Dacă echipa care comite o penalizare cedează un gol și este deja în inferioritate numerică din cauza unei penalizări minore, penalizarea va fi dictată în momentul în care se marchează golul, iar echipa care a marcat un gol va beneficia de un nou joc de putere. Mai mult decât atât, atunci când se înscriu goluri, penalitățile ies de pe tabelă în ordinea în care au fost dictate (în cazul în care au fost dictate mai multe penalități). Dacă un portar primește o penalizare (etc. întârzierea jocului), un jucător care se afla pe gheață în momentul penalizării se duce în boxa de pedeapsă, iar portarul rămâne în joc. Dacă un portar primește o penalizare de conduită greșită de joc, portarul este scos din joc, iar un înlocuitor este introdus în joc.

Echipa care a comis infracțiunea nu poate atinge pucul în timpul unei penalizări întârziate. Acest lucru are ca rezultat, de obicei, înlocuirea portarului de către echipa adversă cu un atacant în plus până când echipa care a încălcat legea atinge pucul, deoarece echipa care a încălcat legea trebuie să atingă pucul pentru a înscrie în poarta goală. Cu toate acestea, această situație poate duce la un autogol. De exemplu:

• În meciul New York Islanders-Montreal Canadiens din 24 noiembrie 2008, când arbitrul era pe cale să dicteze o penalizare împotriva New York-ului, portarul echipei Montreal Canadiens, Carey Price, s-a îndreptat înapoi spre banca de rezerve pentru un atacant în plus. În acel moment, fundașul lui Canadiens Ryan O’Byrne, care nu a observat penalizarea întârziată și plasa goală, a încercat să-i paseze pucul portarului său (acum dispărut). În schimb, pucul a aterizat în plasă și s-a acordat un gol lui Bill Guerin de la Islanders.
  • În meciul din 21 martie 2009 dintre Vancouver Canucks și Phoenix Coyotes, Phoenix a marcat un gol cu poarta goală în timpul unei penalizări întârziate împotriva lui Viktor Tikhonov de la Coyotes. În încercarea de a prelua posesia și de a opri astfel jocul, Tikhonov l-a lovit pe Henrik Sedin de la Vancouver în apropierea liniei albastre a lui Vancouver. Deoarece Tikhonov a atins doar bățul lui Sedin, și nu pucul, jocul a continuat, chiar dacă pucul se îndrepta acum direct spre poarta lui Vancouver. Coechipierul lui Sedin, Shane O’Brien, a patinat după pucul rătăcit, dar fără succes. Atât pucul, cât și O’Brien au aterizat în plasă, iar Tikhonov a fost creditat cu golul.
  • În meciul din 21 martie 2013 dintre New Jersey Devils și Carolina Hurricanes, când arbitrul era pe cale să dicteze o penalizare minoră de 2:00 împotriva lui Marek Zidlicky de la Devils pentru agățare, portarul de la Carolina, Dan Ellis, era pe cale să se îndrepte spre banca de rezerve pentru un atacant în plus, când a descoperit că pasa lui Jordan Staal către Tim Gleason nu a fost reușită și, ca urmare, a făcut ca pucul să ricoșeze de pe panouri și să ajungă în poarta goală. Ellis a încercat să alerge după el, dar a fost prea lent și, pentru că Alexander Semin de la Carolina se afla deja în boxa de pedeapsă în acel moment, un gol de avantaj a fost acordat celor de la Devils; portarul acestuia, Martin Brodeur – ultimul Devil care a atins pucul – a fost creditat cu golul.

Există excepții de la regula conform căreia o echipă nu poate înlocui un jucător de pe gheață după o penalizare: majorările reciproce pentru bătaie, în cazul în care există doi participanți la o bătaie, vor avea ca rezultat faptul că fiecare persoană va primi cinci minute, dar penalizările nu vor afecta forța pe gheață a niciunei echipe (jocul rămâne cinci contra cinci), cu excepția cazului în care un jucător este considerat a fi instigatorul bătăii, caz în care acel jucător va primi o minoră suplimentară de două minute. Există, de asemenea, sancțiuni minore „coincidente”, în care sancțiunile dictate împotriva ambelor echipe sunt simultane și de durată egală, astfel încât niciuna dintre echipe nu primește un joc de putere, echipele patinând patru contra patru.

După lock-out-ul NHL din 2004-05, a fost instituită o nouă regulă care impune o sancțiune minoră de întârziere a jocului pentru orice jucător defensiv care direcționează pucul în afara terenului (de exemplu, peste geam în tribune sau în plasa de protecție). Atunci când pucul este aruncat în oricare dintre băncile de rezerve ale jucătorilor, penalizarea nu se va aplica.

Există, de asemenea, penalizări de conduită greșită, 10 minute sau un meci întreg, care sunt rezervate pentru infracțiuni cum ar fi contestarea continuă a unei decizii cu un oficial sau pentru penalizări cu intenția de a răni. Un jucător care primește o penalizare de conduită greșită nu face ca echipa sa să joace în inferioritate numerică, cu excepția cazului în care primește și o penalizare minoră, majoră sau de meci pe lângă penalizarea de conduită greșită.

Diferite combinații de penalizări pot duce, de asemenea, la meciuri de tipul 5 contra 3, 4 contra 3, 4 contra 4 sau chiar 3 contra 3. Cu toate acestea, o echipă nu poate avea mai puțin de patru jucători (inclusiv portarul) pe gheață în orice moment al jocului.

După ce o penalizare este dictată, jocul se reia cu o lovitură de departajare în zona defensivă a echipei învinse, în majoritatea circumstanțelor.

Dacă o penalizare este dictată împotriva unei echipe în prelungiri, jocul nu poate deveni 3 la 2, deoarece nu pot fi mai puțin de trei patinatori pe gheață pentru o echipă. În schimb, echipa care se află în avantaj primește un avantaj de 4 la 3. Când acest joc de avantaj se termină, meciurile devin temporar 4 la 4 până când jocul este anulat, după care meciurile revin la 3 la 3.

Dacă o penalizare este dictată cu mai puțin de două minute înainte de finalul unei perioade, cu excepția prelungirii, o penalizare este „reportată” în perioada următoare, ceea ce înseamnă că orice joc de putere dictat în ultimele două minute ale unei perioade se mută în perioada următoare, ceea ce înseamnă că, dacă o penalizare este dictată la 19:01 în prima perioadă, atunci restul de 1:01 din jocul de putere va trece în a doua perioadă.

În cazul unei combinații de penalizări patru contra patru sau trei contra trei, se va aplica în continuare gheața.