A National Hockey League szabályai

Főcikk: Büntetés (jégkorong)

A büntetés a szabályok megszegéséért járó büntetés. A legtöbb büntetést a játékvezető ítéli meg, míg a vonalbírók csak a nyilvánvaló technikai szabálysértéseket, például azt, hogy túl sok ember van a jégen. Az NHL-ben a vonalbírók a játékosok sérülése miatt is megszakíthatják a játékot, és a játék bármely megszakítása során jelenthetik a játékvezetőknek a játékvezetők által nem észlelt súlyos, mérkőzés- vagy szabálytalansági büntetésekre, a játékvezetőkkel szembeni (fizikai vagy egyéb) visszaélésekre, sportszerűtlen magatartásra vagy a sérülést okozó magas ütésért járó kettős kisebb büntetésekre vonatkozó körülményeket.

A büntetés során a szabálytalanságot elkövető játékost a büntetőpadra küldik. A kisebb szabálytalanságok kisebb büntetéseknek minősülnek, és a játékost két percig távol tartják a jégről. A nagyobb szabálysértés, mint például a magasra rúgás, amely az áldozatul esett játékosnak látható fizikai sérülést okoz, kétszeres kisbüntetésnek minősül, és az elkövetőt négy percre távol tartják a jégről. A veszélyesebb szabálysértések, mint például a verekedés, súlyos büntetésnek minősülnek, és öt percig tartanak. A büntetett csapat nem cserélheti le a jégen lévő játékost, és így a büntetés időtartamára rövidzárlatban van. Normális esetben a jégkorongcsapatok öt korcsolyázó (plusz a kapus) van a jégen. Ha kisebb vagy nagyobb büntetést kapnak, a játék “öt a négy ellen” lesz – öt korcsolyázó a négy korcsolyázó ellen.

Ezt a helyzetet a nem büntetett csapat számára erőjátéknak, a büntetett csapat számára pedig büntetőpárbajnak nevezik. Egy csapat sokkal nagyobb valószínűséggel szerez gólt a túrajátékban, mint a normál játék során. Ha a büntetett csapat gólt kap egy kisbüntetés alatt, a büntetés azonnal megszűnik. A kettős kisbüntetés két különálló kétperces kisbüntetésből áll, amelyeket egymás után kell letölteni. Ez azt jelenti, hogy ha az első kiskorú büntetés lejárta előtt (a kétperces büntetés lejárta előtt) gólt szerez az emberhátrányban lévő csapat, akkor az első kiskorú büntetés véget ér, és a büntetési óra két percre csökken. Ha a második moll alatt (az emberhátrányos játék kétperces jele után) gólt szereznek, a büntetőidő véget ér. A kisebb büntetésekkel ellentétben a nagybüntetéseket a teljes büntetésig le kell tölteni, függetlenül attól, hogy hány gólt lőttek az emberelőnyös játék során. Amikor egy büntetést készül lefújni, a játékvezető felemeli a karját, hogy jelezze az úgynevezett “késleltetett büntetést”. A játék addig folytatódik, amíg a vétkes csapat hozzá nem ér a koronghoz, ekkor a játékvezető lefújja a játékot és megállapítja a büntetést. Ha késleltetett büntetést fújnak, és az a játékrész végéig tart, akkor a teljes büntetés a következő játékrészre vonatkozik. Ha a büntetést elkövető csapat gólt szerez, és egy kisebb büntetés miatt már emberhátrányban van, akkor a büntetést akkor fújják le, amikor a gól megszületik, és a gólt szerző csapat újabb emberelőnyt kap. Továbbá, amikor gólt szereznek, a büntetések abban a sorrendben kerülnek le a tábláról, ahogyan azokat kiszabták (ha több büntetést is kiszabtak). Ha a kapus büntetést kap (stb. játékkésleltetés), akkor az a játékos, aki a büntetés idején a jégen volt, a büntetőpadra megy, a kapus pedig játékban marad. Ha egy kapus játékmegszakító büntetést kap, a kapust kivonják a játékból, és egy tartalékot állítanak be.

A késleltetett büntetés alatt a támadó csapat nem nyúlhat a koronghoz. Ez általában azt eredményezi, hogy az ellenfél csapata a kapusát egy plusz csatárral helyettesíti, amíg a vétkes csapat hozzá nem ér a koronghoz, mivel a vétkes csapatnak hozzá kell érnie a koronghoz ahhoz, hogy az üres kapuba betaláljon. Ez a helyzet azonban öngólt eredményezhet. Például:

• A 2008. november 24-i New York Islanders-Montreal Canadiens mérkőzésen, amikor a játékvezető éppen büntetőt akart fújni a New York ellen, a Montreal Canadiens kapusa, Carey Price visszament a kispadhoz egy extra csatárért. Ebben a pillanatban a Canadiens védője, Ryan O’Byrne, aki nem vette észre a késleltetett büntetést és az üres kaput, megpróbálta átadni a korongot a (már eltűnt) kapusának. Ehelyett a korong a hálóban landolt, és gólt kapott az Islanders játékosa, Bill Guerin.
  • A 2009. március 21-i Vancouver Canucks – Phoenix Coyotes mérkőzésen a Phoenix egy késleltetett büntetés során üres kapus gólt szerzett a Coyotes Viktor Tichonovja ellen. A labdabirtoklás és ezzel a játék megállítása érdekében Tihonov a vancouveri Henrik Sedint bökdöste a vancouveri kék vonal közelében. Mivel Tihonov csak Sedin ütőjét érintette, a korongot nem, a játék folytatódott, annak ellenére, hogy a korong már egyenesen a Vancouver kapuja felé tartott. Sedin csapattársa, Shane O’Brien a tévesztett korong után korcsolyázott, de hiába. A korong és O’Brien is a hálóban landolt, a gólt pedig Tihonovnak írták jóvá.
  • A 2013. március 21-i, New Jersey Devils és a Carolina Hurricanes közötti mérkőzésen, amikor a játékvezető épp egy 2:00 perces kisbüntetést akasztásért akart megadni a Devils Marek Zidlicky ellen, a Carolina kapusa, Dan Ellis éppen a kispad felé indult volna egy extra támadóért, amikor észrevette, hogy Jordan Staal passza Tim Gleason felé nem sikerült, és ennek következtében a korong a palánkról az üres kapuba pattant. Ellis megpróbált utánaeredni, de túl lassú volt, és mivel a Carolina játékosa, Alekszandr Szemin ekkor már a büntetőpadon ült, a Devils kapott egy emberelőnyös gólt; kapusa, Martin Brodeur – az utolsó Devil, aki a koronghoz ért – kapta a gólt.

A szabály alól vannak kivételek, amikor egy csapat nem cserélhet le egy játékost a jégen egy büntetés után: a verekedésért kapott kölcsönös nagybüntetések, amikor a verekedésnek két résztvevője van, mindketten öt percet kapnak, de a büntetések nem befolyásolják egyik csapat jégen lévő játékerejét sem (a játék marad öt az öt ellen), kivéve, ha az egyik játékost a verekedés felbujtójának tekintik, amely esetben az adott játékos további két perces kisbüntetést kap. Vannak “véletlenszerű” büntetések is, amelyeknél a két csapat ellen kiszabott büntetések egyidejűleg és azonos hosszúságúak, így egyik csapat sem kap erőjátékot, a csapatok négy a négy ellen játszanak.

A 2004-05-ös NHL lockout után új szabályt vezettek be, amely kisebb játékkésleltetési büntetést szab ki minden olyan védekező játékosra, aki a korongot a pályán kívülre irányítja (pl. az üvegen át a lelátóra vagy a védőhálóba). Ha a korongot a játékosok valamelyik kispadjára lövik, a büntetés nem alkalmazandó.

Ezek mellett szabálytalansági büntetések is vannak, 10 perc vagy egy teljes mérkőzés, amelyeket olyan szabálysértésekért tartanak fenn, mint például a játékvezetővel való folyamatos vitatkozás egy ítéletről vagy a szándékos sérülésért járó büntetések. A szabálytalansági büntetést kapó játékos nem okozza azt, hogy csapata rövidzárlatban játsszon, kivéve, ha a szabálytalansági büntetésen kívül kisebb, nagyobb vagy mérkőzésre szóló büntetést is kap.

A büntetések különböző kombinációi is eredményezhetnek mérkőzéseket, például 5 a 3 ellen, 4 a 3 ellen, 4 a 4 ellen vagy akár 3 a 3 ellen. Egy csapat azonban a mérkőzés egyetlen pontján sem lehet négynél kevesebb játékos (a kapussal együtt) a jégen.

A büntetés kiszabása után a játék a legtöbb esetben a támadó csapat védekező zónájában kezdődik újra.

Ha a hosszabbításban büntetést kap egy csapat, a játék nem válhat 3 az 2 elleni játékká, mivel egy csapatnál nem lehet háromnál kevesebb korcsolyázó a jégen. Ehelyett az erőjátékos csapat 4 a 3 elleni erőjátékot kap. Amikor ez az emberelőnyös játék véget ér, a mérkőzések átmenetileg 4 a 4 elleni játékra változnak, amíg a játékot le nem fújják, ezután a mérkőzések visszatérnek a 3 a 3 elleni játékra.

Ha egy büntetést kevesebb mint két perccel a játékrész vége előtt fújnak be, kivéve a hosszabbítást, a büntetést “átviszik” a következő periódusba, ami azt jelenti, hogy a periódus utolsó két percében fújott bármilyen erőjáték átkerül a következő periódusba, vagyis ha az első harmadban 19:01-kor fújnak be egy büntetést, akkor a fennmaradó 1:01-es erőjáték átkerül a második periódusba.

A négy a négy elleni vagy három a három elleni büntetéskombinációban a jegelés továbbra is érvényben marad.