Maraton

Maraton, hosszú távú futóverseny, amelyet először az 1896-os athéni olimpiai játékok újjáélesztésekor rendeztek meg. Egy görög katona legendás hőstettének állít emléket, aki i. e. 490-ben állítólag lefutott Marathónból Athénba, mintegy 40 km-t (25 mérföldet), hogy hírt vigyen a perzsák felett aratott athéni győzelemről, majd lejárt. A maratoni csata e hírnökének történetét később összevonták egy másik görög katona, Pheidippidész történetével, aki Athénból Spártába futott a harcok előtt. Ennek megfelelően 1896-ban az első modern maratoni győztes egy görög volt, Spyridon Louis.

1924-ben az olimpiai maratoni távot 42,195 méterben (26 mérföld 385 yard) szabványosították. Ennek alapja a Brit Olimpiai Bizottság azon döntése volt, hogy az 1908-as olimpiai versenyt a windsori kastélyból indították és a londoni stadionban lévő királyi páholy előtt fejezték be. A maratont 1984-ben vették fel a női olimpiai programba.

Az olimpiai bajnokság után a maratoni futás egyik legáhítottabb kitüntetése az 1897 óta évente megrendezett Boston Maratonon elért győzelem. A versenyre a világ minden részéből érkeznek sportolók, és 1972-ben ez lett az első olyan nagy maraton, amelyen hivatalosan is indulhattak nők. További elsőszámú maratonokat rendeznek Londonban, Chicagóban, Berlinben, New Yorkban, Tokióban és Amszterdamban. A maratont nem futópályán, hanem közúton rendezik, és annak ellenére, hogy a pályák nem azonos nehézségűek, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) világrekordokat tart nyilván a maratonra és a félmaratonra is. A maratoni világrekordidők a 20. század folyamán folyamatosan csökkentek, valamivel három óra alattról valamivel több mint két órára.

Hosszú ideig szükségesnek tartották, hogy egy futó a maratonra úgy készüljön fel, hogy ezen a távon edz. Az 1952-es olimpiai játékokon azonban a cseh Emil Zátopek 2 óra 23 perc 3,2 másodperces olimpiai rekordot állított fel, annak ellenére, hogy korábban soha nem futotta ezt a távot. Az ezt követő évtizedekben más, először maratoni futók is nyertek bemutatkozó versenyeket és állítottak fel rekordokat ezen a távon. A 20. század végére az országúti versenyzés, és különösen a maratoni futás széleskörű vonzerővel bíró szabadidős tevékenységgé nőtte ki magát. Az ultramaratonok, amelyek nem olimpiai vagy IAAF-versenyek, hosszabb versenyek, amelyek egy meghatározott távolságon vagy egy meghatározott versenyidőn alapulnak, például egy 12 órás versenyen.

Kapjon Britannica Premium előfizetést, és szerezzen hozzáférést exkluzív tartalmakhoz. Előfizetés most