Kentucky Derby 2012:

Jedním z nejstarších sportů na světě jsou dostihy již od dob před Ježíšem Kristem, kdy vzkvétaly jako sport králů a jiných šlechticů.

Dnes se doba změnila a může se jim věnovat téměř každý. A mnozí to dělají, hlavně proto, že je to hlavní místo legalizovaného hazardu.

V sobotu začne největší část americké dostihové scény první částí Trojkoruny, která se bude konat v Churchill Downs.

Ve 138. ročníku Kentucky Derby se na jeho dráze prohánělo několik velmi slavných koní a letos tomu nebude jinak.

Tento příběh však není o letošních koních.

Tento příběh je o uctění dostihové minulosti.

Podívejte se na 10 největších koní v historii amerických dostihů.

Smarty Jones je možná tím koněm, kterého si většina lidí pamatuje, protože byl nejnovější.

Ačkoli závodil jen devětkrát, dominoval. Tedy samozřejmě kromě jeho posledního dostihu.

Ale tím začínat nebudu.

Všechny jeho dostihy se odehrály během sedmi měsíců a on prostě dominoval.

Vítězství v Arkansas Derby připravilo historickou cestu za Trojkorunou.

Vítězství v Churchill Downs a Preakness všechny přesvědčilo, že vyhraje všechno.

Ale přišel Birdstone v Belmont Stakes a Smarty Jones vypadl z řady neporažených a o jeden dostih méně než Trojkorunu.

Bohužel to byl poslední dostih jeho kariéry.

Seabiscuit

Každý už ten příběh slyšel a/nebo viděl film.

Seabiscuit byl podceňovaný kůň, ale to ho nezastavilo.

V 89 startech své kariéry Seabiscuit 33krát vyhrál a 28krát skončil druhý nebo třetí.

V roce 1938 dostal Seabiscuit šanci utkat se s jedním z největších koní všech dob – s War Admiralem.

Při účasti pouze těchto dvou koní ve speciálu Pimlico to byl dostih pro věky.

A Seabiscuit nezklamal a dostih vyhrál o čtyři délky.

Holy Bull

Holy Bull měl v 16 startech 13 vítězství.

Bývá považován za jednoho z nejlepších koní 90. let.

V tomto seznamu je však o něco níže kvůli katastrofálnímu Kentucky Derby v roce 1994. Kdyby ho vyhrál, pak by byl o něco výš.

Přesto je těžké slevit z toho, co dokázal na dráze, i když Trojkorunu nedokončil.

Lze se jen ptát: kdyby ho trenéři nechali závodit v dalších dvou etapách, o kolik by byl na tomto seznamu výš?

Kelso

Kelso, který byl v letech 1960-64 pětkrát vyhlášen koněm roku, je jediným valachem na tomto seznamu.

S 39 vítězstvími v 64 startech Kelso možná není nejstabilnějším koněm na tomto seznamu, ale rozhodně byl nejvytrvalejším.

Ačkoli nikdy nestartoval v dostihu Trojkoruny, je třeba se ptát, jak by si vedl, kdyby tak učinil.

Rád bych si myslel, že by vyhrál alespoň jednu z etap Trojkoruny.

Bez ohledu na to Kelso přesto prokázal během své kariéry odolnost a zaslouží si umístění v první desítce.

Affirmed

Affirmed, jedenáctý vítěz všech tří dostihů Trojkoruny, dokázal během svého působení na dráze vše.

S 22 vítězstvími ve 29 startech se tento kůň utkal kopytem v kopytu s Alydarem ve všech třech dostizích, což byl pravděpodobně jeden z nejlepších soubojů v historii dostihů.

Affirmed si připsal vítězství nad Spectacular Bid, ale ve dvou vzájemných střetnutích ho snadno porazil Seattle Slew.

Ale můžete za to koně opravdu srazit na kolena?

Affirmed měl přesto skvělou kariéru, která zahrnovala 13 vítězství v letech 1978-79, kdy získal Trojkorunu.

Na vrchol kariéry to není vůbec špatné.

Native Dancer

Jen menší klopýtnutí v Kentucky Derby v roce 1953 zabránilo Native Dancerovi, aby byl po celou kariéru neporažený.

S 21 vítězstvími ve 22 dostizích byl Native Dancer konzistentní v dostizích, do kterých nastoupil.

Po celou kariéru Native Dancer přijímal všechny soupeře a porážel je.

Po vítězství v Preakness a Belmontu kůň vyhrál Travers Stakes, což se mu předtím podařilo pouze třikrát.

Seattle Slew

Jako dvouletý kůň nebyl poražen, Seattle Slew vyhrál 14 dostihů v 17 startech kariéry.

Vítěz Trojkoruny z roku 1977 Seattle Slew vyhrál snad největší Kentucky Derby v historii, když se udržel před ostatními koňmi poté, co ho jeho žokej hnal dopředu.

A aby toho nebylo málo, jeho první majitel ho prodal, protože ho nepovažoval za dobrého dostihového koně. Myslíte, že si ten člověk vyčítal, když Seattle Slew vyhrál Trojkorunu?“

V roce 1978 dvakrát rozdrtil Affirmeda, aby nenechal nikoho na pochybách, že je lepším dostihovým koněm a jedním z největších v historii.

Spectacular Bid

S 26 vítězstvími ve 30 startech vyhrál Spectacular Bid v roce 1979 Kentucky Derby a Preakness Stakes.

V roce 1980 zaběhl v dostihu Strub v Santa Anitě čas 1:57,4, který je dodnes rekordem na 10 furlongů.

Po celou svou kariéru Spectacular Bid neskončil hůře než třetí a nikdy neprohrál mezi sedmi furlongy a 1 1/4 míle.

Jeho schopnost uspět na krátkých i dlouhých tratích z něj snadno dělá jednoho z nejlepších koní všech dob.

Man o‘ War

Man o‘ War měl 21 vítězství ve 22 startech a patří mezi dostihové legendy.

První velký dostihový kůň, který upoutal pozornost veřejnosti, Man o‘ War prohrál ve své kariéře pouze jeden dostih, paradoxně s koněm jménem Upset.

Mezi jeho vítězství patří Preakness, Belmont, Travers a Potomac Handicap.

Pravdu řečeno, bylo to pro Man o‘ War trochu nespravedlivé. Byl tak dobrý, že žádný z ostatních koní neměl šanci mu konkurovat.

Ale i tak získává 2. místo v odpočtu, protože nejlepším koněm všech dob je…

Secretariat

DUH!

Byl bych idiot, kdybych Secretariat neoznačil za nejlepšího dostihového koně všech dob.

Secretariat dosáhl 16 vítězství v 21 startech, ale nejpůsobivější byl během svého tažení za Trojkorunou.

V Churchill Downs a Belmont Parku vytvořil oficiální traťové rekordy, zatímco v Pimlico vytvořil neoficiální traťový rekord, což se od té doby v dostizích stejnému koni nikdy nepodařilo.

Způsob, jakým Secretariat vítězil, byl prostě úžasný, včetně vítězství na 12 délek v Belmontu, které dodnes platí za rekord.

Když se řekne dostihové závodiště, vybaví se vám dráhy jako Churchill Downs a Pimlico, ale pokud jde o koně, Secretariat je jméno, které je největším synonymem pro dostihy.