Kentucky Derby 2012: Secretariat și cei mai mari 10 cai din istoria curselor de cai

Unul dintre cele mai vechi sporturi din lume, cursele de cai există încă dinainte de Iisus Hristos, când a înflorit ca un sport pentru regi și alți nobili.

Astăzi, vremurile s-au schimbat și aproape toată lumea poate participa. Și mulți o fac, mai ales pentru că este un loc important pentru jocurile de noroc legalizate.

După aceasta, cea mai mare parte a scenei americane a curselor de cai este pregătită să înceapă sâmbătă cu prima etapă a Triplei Coroane, care va avea loc la Churchill Downs.

A 138-a ediție a Kentucky Derby a văzut câțiva cai foarte faimoși alergând pe pista sa, iar anul acesta nu va fi diferit.

Dar, această poveste nu este despre caii din acest an.

Această poveste este despre onorarea trecutului curselor de cai.

Iată o privire asupra celor mai mari 10 cai din istoria curselor americane.

Smarty Jones ar putea fi calul pe care cei mai mulți oameni și-l amintesc, pentru că a fost cel mai recent.

Deși a alergat doar de nouă ori, a dominat. Ei bine, cu excepția, bineînțeles, a ultimei sale curse.

Dar, nu voi începe de acolo.

Toate cursele sale au avut loc într-o perioadă de șapte luni și el pur și simplu a dominat.

O victorie la Arkansas Derby a pregătit ceea ce avea să fie o cursă istorică la Tripla Coroană.

Victoriile de la Churchill Downs și Preakness i-au făcut pe toți să creadă că va câștiga totul.

Dar, a apărut Birdstone la Belmont Stakes și Smarty Jones a căzut din rândul celor neînvinși și cu o cursă mai puțin pentru Tripla Coroană.

Din păcate, a fost ultima cursă a carierei sale.

Seabiscuit

Toată lumea a auzit povestea și/sau a văzut filmul.

Seabiscuit a fost un cal defavorizat, dar asta nu l-a oprit.

În 89 de starturi din cariera sa, Seabiscuit a câștigat 33, și a terminat al doilea sau al treilea de 28 de ori.

În 1938, Seabiscuit a avut șansa de a se confrunta cu unul dintre cei mai mari cai din toate timpurile – War Admiral.

Cu doar acești doi cai în Pimlico Special, a fost o cursă de meci pentru totdeauna.

Și, Seabiscuit nu a dezamăgit, câștigând cursa cu patru lungimi.

Holy Bull

Holy Bull a avut 13 victorii în 16 starturi.

Este considerat pe scară largă unul dintre cei mai buni cai din anii 1990.

Dar, este puțin mai jos pe această listă din cauza unui Kentucky Derby dezastruos din 1994. Dacă l-ar fi câștigat, atunci ar fi fost puțin mai sus.

Cu toate acestea, este greu de neglijat ceea ce a făcut pe pistă, chiar dacă nu a terminat Tripla Coroană.

Nu putem decât să ne întrebăm: dacă antrenorii săi l-ar fi lăsat să concureze în celelalte două etape, cât de sus ar fi fost pe această listă?

Kelso

Denumit Calul Anului de cinci ori între 1960-64, Kelso este singurul castrat de pe această listă.

Cu 39 de victorii în 64 de starturi, Kelso poate că nu este cel mai consecvent de pe această listă, dar a fost cu siguranță cel mai rezistent.

Deși nu a participat niciodată la o cursă de Triplă Coroană, trebuie să ne întrebăm cum s-ar fi descurcat dacă ar fi făcut-o.

Îmi place să cred că ar fi câștigat cel puțin una dintre etapele Triplei Coroane.

Indiferent, Kelso a dat dovadă de durabilitate pe tot parcursul carierei sale și merită un loc în top 10.

Affirmed

Cel de-al 11-lea câștigător al tuturor celor trei curse Triple Crown, Affirmed a făcut totul în timpul petrecut pe pistă.

Cu 22 de victorii în 29 de starturi, acest cal a mers copită la copită cu Alydar în toate cele trei curse, ceea ce a fost, fără îndoială, una dintre cele mai bune bătălii din istoria curselor de cai.

Affirmed și-a adjudecat o victorie în fața lui Spectacular Bid, dar a fost învins cu ușurință de Seattle Slew în cele două întâlniri ale lor.

Dar, poți cu adevărat să bați un cal pentru asta?

Affirmed a avut totuși o carieră excelentă, care a inclus 13 victorii în perioada 1978-79, anul în care a câștigat Tripla Coroană.

Nu e prea rău pentru prima parte a carierei tale.

Native Dancer

Doar o piedică minoră la Kentucky Derby din 1953 l-a împiedicat pe Native Dancer să fie neînvins de-a lungul carierei sale.

Cu 21 de victorii în 22 de curse, Native Dancer a fost consecvent cu cursele în care a participat.

De-a lungul carierei sale, Native Dancer s-a confruntat cu toți adversarii și i-a învins.

După ce a câștigat Preakness și Belmont, calul a continuat să câștige Travers Stakes, ceea ce mai fusese făcut doar de trei ori înainte.

Seattle Slew

Neînvins la vârsta de doi ani, Seattle Slew a câștigat 14 curse în 17 starturi din carieră.

Câștigător al Triplei Coroane în 1977, Seattle Slew a câștigat probabil cel mai mare Kentucky Derby din istorie, ținând la distanță restul cailor după ce a fost scos în față de jocheul său.

Și, când te gândești, a fost vândut de primul său proprietar pentru că nu a fost considerat un cal de curse bun. Credeți că tipul ăla s-a lovit după ce Seattle Slew a câștigat Tripla Coroană?

În 1978, l-a zdrobit pe Affirmed de două ori, pentru a nu lăsa nicio îndoială că el era cel mai bun cal de curse și unul dintre cei mai mari din istorie.

Spectacular Bid

Cu 26 de victorii în 30 de starturi, Spectacular Bid a câștigat Kentucky Derby și Preakness Stakes în 1979.

La Santa Anita, a alergat un timp de 1:57.4 în Strub 1980, care rămâne și astăzi un record pentru 10 furlonguri.

De-a lungul carierei sale, Spectacular Bid a terminat mai prost decât al treilea, și nu a pierdut niciodată între 7 furlonguri și 1 1/4 mile.

Abilitatea sa de a reuși pe piste scurte și lungi îl face să fie cu ușurință unul dintre cei mai buni cai din toate timpurile.

Man o’ War

Man o’ War a avut 21 de victorii în 22 de starturi și face parte din legendele curselor de cai.

Primul mare cal de curse care a captat atenția publicului, Man o’ War a pierdut o singură cursă în cariera sa, în mod ironic în fața unui cal numit Upset.

Veniturile sale includ Preakness, Belmont, Travers și Potomac Handicap.

Cinstit, a fost un pic nedrept pentru Man o’ War. A fost atât de bun, încât nu a existat nicio șansă ca vreunul dintre ceilalți cai să poată concura cu adevărat cu el.

Dar, el tot primește locul 2 în numărătoarea inversă, pentru că cel mai bun cal din toate timpurile este…

Secretariat

DUH!

Aș fi un idiot să nu-l pun pe Secretariat drept cel mai bun cal de curse din toate timpurile.

Secretariat a avut 16 victorii în 21 de starturi, dar a fost cel mai impresionant în timpul cursei pentru Tripla Coroană.

La Churchill Downs și Belmont Park, a stabilit recorduri oficiale de pistă, în timp ce la Pimlico a stabilit un record neoficial de pistă, care nu a mai fost realizat de atunci în cursele de cai de către același cal.

Modalitatea în care Secretariat a câștigat a fost pur și simplu uimitoare, inclusiv o victorie pe 12 furlonguri la Belmont, care rămâne un record și astăzi.

Când te gândești la cursele de cai, îți vin în minte circuite precum Churchill Downs și Pimlico, dar când vine vorba de cai, Secretariat este numele cel mai sinonim cu cursele de cai.

Secretariat este o legendă în acest sport.

Faceriile sale pe pistă nu vor mai fi niciodată dublate.