Kentucky Derby 2012:

A világ egyik legrégebbi sportja, a lóversenyzés már Jézus Krisztus előtt is létezett, amikor a királyok és más nemesek sportjaként virágzott.

Mára megváltoztak az idők, és szinte mindenki részt vehet benne. És sokan meg is teszik, főleg azért, mert ez a legalizált szerencsejátékok egyik fő helyszíne.

Ezzel együtt az amerikai lóversenyzés legnagyobb része szombaton kezdődik a Triple Crown első szakaszával, amelyet a Churchill Downsban rendeznek meg.

A 138. Kentucky Derby-n már nagyon híres lovak versenyeztek a pályán, és ez idén sem lesz másként.

De ez a történet nem az idei lovakról szól.

Ez a történet a lóversenyzés múltjának tiszteletéről szól.

Ez itt az amerikai lóversenyzés történetének 10 legnagyobb lova.

Smarty Jones lehet az a ló, amelyre a legtöbben emlékeznek, mert ő volt a legutóbbi.

Bár csak kilencszer versenyzett, mégis dominált. Nos, kivéve persze az utolsó versenyét.

De nem ott kezdem.

Minden versenyét hét hónapon belül futotta, és egyszerűen dominált.

Az Arkansas Derby győzelme megalapozta a Triple Crown történelmi futamát.

A Churchill Downs-i és a Preakness-i győzelmek miatt mindenki azt hitte, hogy mindent megnyer.

De jött Birdstone a Belmont Stakes-en, és Smarty Jones kiesett a veretlenek sorából, és egy futamra lemaradt a Triple Crownról.

Szomorú, hogy ez volt pályafutása utolsó versenye.

Seabiscuit

Mindenki hallotta a történetet és/vagy látta a filmet.

Seabiscuit esélytelen ló volt, de ez nem akadályozta meg.

Seabiscuit pályafutása 89 startja során 33 győzelmet aratott, 28 alkalommal pedig második vagy harmadik lett.

1938-ban Seabiscuit megkapta a lehetőséget, hogy minden idők egyik legnagyobbja, War Admiral ellen versenyezzen.

Mivel csak ez a két ló volt a Pimlico Specialben, ez a verseny a korok mérkőzése volt.

És Seabiscuit nem okozott csalódást, négy hosszal megnyerte a versenyt.

Holy Bull

Holy Bull 16 indulásból 13 győzelmet aratott.

Széles körben az 1990-es évek egyik legjobb lovának tartják.

De egy kicsit hátrébb került ezen a listán, mert az 1994-es Kentucky Derby katasztrofális volt. Ha azt megnyerte volna, akkor egy kicsit feljebb lenne.

Mégis, nehéz leszámítani azt, amit a pályán tett, még akkor is, ha nem fejezte be a Triple Crownt.

Az ember csak azon tűnődik: ha az edzői hagyták volna, hogy a másik két szakaszon is versenyezzen, mennyivel előrébb lenne ezen a listán?

Kelso

Az 1960-64 között ötször az év lovának választott Kelso az egyetlen herélt ezen a listán.

A 64 indulásból 39 győzelemmel Kelso talán nem a legkövetkezetesebb ezen a listán, de határozottan ő volt a legkitartóbb.

Bár soha nem indult a Hármas Korona versenyen, elgondolkodtató, hogy ha így tett volna, hogyan teljesített volna.

Szeretném azt hinni, hogy legalább a Hármas Korona egyik szakaszát megnyerte volna.

Ettől függetlenül Kelso egész pályafutása során tartósságot mutatott, és megérdemli a top 10-es helyezést.

Affirmed

A mindhárom Triple Crown futam 11. győztese, Affirmed mindent megtett a pályán töltött ideje alatt.

29 indulásból 22 győzelemmel ez a ló mindhárom futamban pata a pata ellen ment Alydarral, ami vitathatatlanul a lóversenyzés történetének egyik legjobb csatája volt.

Affirmed győzelmet aratott Spectacular Bid felett, de a két találkozójukon könnyedén kikapott Seattle Slew-tól.

De lehet egy lovat emiatt tényleg leütni?

Affirmed így is nagyszerű karriert futott be, amely 1978-79-ben, a Hármas Korona megnyerésének évében 13 győzelmet tartalmazott.

Nem túl rossz a karrierje fénykorában.

Native Dancer

Native Dancer-t csak egy kisebb botlás az 1953-as Kentucky Derby-n akadályozta meg abban, hogy egész pályafutása során veretlen legyen.

A 22 versenyen aratott 21 győzelmével Native Dancer következetes volt azokon a versenyeken, amelyeken indult.

Native Dancer egész pályafutása során minden kihívóval felvállalta és legyőzte őket.

A Preakness és Belmont győzelem után a ló megnyerte a Travers Stakes-t, ami korábban csak háromszor sikerült neki.

Seattle Slew

A kétéves korában veretlen Seattle Slew 17 pályafutása során 14 versenyt nyert.

Az 1977-es Hármas Korona győztese, Seattle Slew megnyerte a történelem talán legnagyobb Kentucky Derbyjét, miután zsokéja elől sietett ki a többi lóra.

És ha belegondolunk, első tulajdonosa azért adta el, mert nem tartották jó versenylónak. Gondolod, hogy az a fickó magába rúgott, miután Seattle Slew megnyerte a Hármas Koronát?

1978-ban kétszer is legyőzte Affirmed-et, hogy ne hagyjon kétséget afelől, hogy ő a jobb versenyló és a történelem egyik legnagyobbja.

Spectacular Bid

30 indulásból 26 győzelmet aratott, Spectacular Bid nyerte az 1979-es Kentucky Derby-t és a Preakness Stakes-et.

A Santa Anitában 1980-ban 1:57,4-es időt futott a Strubban, ami ma is rekordnak számít 10 furlongon.

Spectacular Bid egész pályafutása során a harmadiknál rosszabb helyen végzett, és soha nem veszített hét furlong és 1 1/4 mérföld között.

Képessége, hogy rövid és hosszú pályákon egyaránt sikeres volt, könnyen minden idők egyik legjobb lovává teszi.

Man o’ War

Man o’ War 22 indulásból 21 győzelmet aratott, és a lóversenyzés legendái közé tartozik.

Az első nagy versenyló, aki megragadta a közönség figyelmét, Man o’ War mindössze egyetlen versenyt veszített pályafutása során, ironikus módon egy Upset nevű lóval szemben.

A győzelmei között szerepel a Preakness, a Belmont, a Travers és a Potomac Handicap.

Őszintén szólva, ez egy kicsit igazságtalan volt Man o’ War számára. Annyira jó volt, hogy esélye sem volt a többi lónak, hogy igazán felvegye vele a versenyt.

Mégis ő kapja a második helyet a visszaszámlálásban, mert minden idők legjobb lova…

Secretariat

DUH!

Idióta lennék, ha nem Secretariatet tenném minden idők legjobb versenylovának.

Secretariat 21 indulásból 16 győzelmet aratott, de a leglenyűgözőbb a Triple Crown futása alatt volt.

A Churchill Downs és a Belmont Park pályarekordokat állított fel, míg Pimlicóban olyan nem hivatalos pályarekordot állított fel, amit azóta sem tett meg ugyanaz a ló a lóversenyzésben.

Az a mód, ahogyan Secretariat nyert, egyszerűen elképesztő volt, beleértve a 12 furlongos győzelmet Belmontban, amely a mai napig rekordként áll.

Amikor a lóversenyzésre gondolsz, olyan pályák jutnak eszedbe, mint Churchill Downs és Pimlico, de ha a lovakról van szó, Secretariat az a név, amely leginkább egyet jelent a lóversenyzéssel.